5 grudnia 2024 roku o 18:00 zapraszamy do Biblioteki Wzgórze w Gdyni na spotkanie z Katarzyną Kotowską, autorką książki 25 lat polskiej Nagrody Goncourtów.
Wydarzenia
NADCHODZĄCE
Spotkanie z profesorem Jerzym Zajadło
Spotkanie z Katarzyną Kotowską
Spotkanie autorskie z Katarzyną Kotowską
Krakowskie Targi Książki 2024
grudzień 2024
Wystawa „SEA EU by the Sea. Nadmorskie uniwersytety SEA EU w malarstwie Anety Oniszczuk-Jastrząbek” w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego została przedłużona. Obrazy można oglądać do 31 marca 2023 roku.
5 grudnia 2024 roku o 18:00 zapraszamy do Biblioteki Wzgórze w Gdyni na spotkanie z Katarzyną Kotowską, autorką książki 25 lat polskiej Nagrody Goncourtów.
10 grudnia 2024 o 17:00 w Księgarni Uniwersyteckiej odbędzie się spotkanie z profesorem Jerzym Zajadło, autorem nowej książki: Malowanie sprawiedliwości. Komentarz do ważnego epizodu z historii estetyki prawa.
10 grudnia 2024 roku o 15:00 zapraszamy do Biblioteki na Wydziale Neofilologicznym Uniwersytetu Gdańskiego na spotkanie z dr Katarzyną Kotowską, autorką książki 25 lat polskiej Nagrody Goncourtów.
wrzesień 2021
6 września 2021 odbyło się pierwsze spotkanie nowego Kolegium Redakcyjnego Wydawnictwa UG, w którego skład wchodzą: prof. Paweł Antonowicz, prof. Beata Możejko, prof. Tomasz Swoboda i prof. Kamil Zeidler. Na spotkaniu zorganizowanym przez dyrektor Wydawnictwa Joannę Kamień obecny był też prorektor ds. badań naukowych prof. Wiesław Laskowski.
14. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA – Nagroda w Konkursie Academia 2021 za książkę prof. Kamila Zeidlera Mądrość chińskich aforyzmów. O państwie, prawie, polityce i władzy – wyróżnienie specjalne za opracowanie edytorskie.
W 2019 r. Wydawnictwo UG zorganizowało z Biblioteką UG wystawę pt. 50 spotkań na 50-lecie UG, na której prezentowaliśmy portrety autorów książki wykonane przez Sylwestra Ciszka.
Już jest! Startuje nowa strona Wydawnictwa UG i sklepu Wydawnictwa.
Wspominamy Lato z foką w Helu. W cyklu filmowym przypomnimy rozmowy z autorami, które odbyły się podczas drugiej edycji Lata z foką w Helu. Wkrótce ukaże się film ze spotkania autorskiego z prof. Jerzym Zajadło.
Książkowe schody w Bibliotece UG w nowej odświeżonej odsłonie – zapraszamy na spacer po schodach.
październik 2021
Inauguracja roku akademickiego 2021/22 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego połączona z nadaniem imienia Andrzeja Wajdy nowo powołanemu Uniwersyteckiemu Centrum Filmowemu oraz wernisażem Wajda. Człowiek z Gdańska.
4 października o godz. 10.00 podczas tegorocznej inauguracji roku akademickiego 2021/22 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego odbył się wernisaż wystawy Wajda. Człowiek z Gdańska, zawierającej ponad 150 rysunków i akwarel Andrzeja Wajdy, a także ponad 50 plakatów z jego filmów.
Tego dnia miała również miejsce premiera katalogu Wajda. Człowiek z Gdańska pod red. Joanny Kamień, Anny Król i Kamila Zeidlera.
Zachęcamy do obejrzenia galerii z wernisażu. Fotografie wykonał Tomasz Nowicki.
Wszystkim autorom, którzy w najbliższym czasie planują złożenie książki do Wydawnictwa UG przypominamy o konieczności złożenia wniosku do Kolegium Redakcyjnego o wyznaczenie recenzenta. Wypełnione wnioski, które mają być rozpatrzone na październikowym posiedzeniu
Kolegium Redakcyjnego, należy przesyłać na adres dyrektora Wydawnictwa najpóźniej do 1 października.
Od 5 października w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego otwarta jest wystawa akwarel, rysunków Andrzeja Wajdy oraz plakatów do jego filmów – „Wajda. Człowiek z Gdańska”. Zbiory udostępnione przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, znajdują się w Sali wystawowej na parterze Biblioteki, na I piętrze Biblioteki oraz w przestrzeni otwartej czytelni. Wystawa będzie czynna do 30 stycznia 2022 roku.
Godziny otwarcia wystawy:
wtorek-piątek 12.00-17.00
sobota 10.00-15.00.
W poniedziałki i niedziele wystawa nieczynna.
Ponad dwustu wydawców z całej Polski, Niemiec i Słowacji w dniach 14-17 października spotka się podczas 24 edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Jest to jedno z największych świąt wydawnictw i wydarzeń promujących czytelnictwo w Polsce. Tegoroczna edycja odbędzie się w hybrydowej formie: stacjonarnej oraz wirtualnej.
22 października (piątek) o godzinie 17.00 odbyło się spotkanie z Luizą Kliczkowską, autorką książki Seppuku jako przykład procesu normatywizacji zwyczaju w prawie japońskim. Spotkanie odbędzie się na I piętrze w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Zachęcamy do obejrzenia relacji ze spotkania.
listopad 2021
9 listopada (wtorek) o godzinie 16.00 odbyło się na spotkanie z Iwoną Janicką, autorką książki Sina śmierć z Azji. Epidemie cholery w północno-zachodnich guberniach Cesarstwa Rosyjskiego w XIX wieku. Spotkanie odbędzie się na I piętrze w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Z autorką porozmawia prof. Beata Możejko. Zachęcamy do obejrzenia galerii ze spotkania.
W dniu 18 listopada w Damnickim Pałacu odbędzie się uroczysta Gala i ogłoszenie wyników konkursu na najlepszą książkę historyczną „Ocalić znaczenia wczoraj, uratować dzisiaj” organizowanego przez fundację Lex Humana.
W dniach 19-21 listopada w Amber EXPO zapraszamy na największe święto książek i czytelnictwa na Pomorzu – Gdańskie Targi Książki. Podczas targów będzie można zakupić wydane przez nas publikacje, wziąć udział w warsztatach, a także spotkać się z autorami: m.in. Zbigniewem Rokitą czy Jakubem Żulczykiem.
Przedstawiamy tytuły, które wkrótce ukażą się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego.
grudzień 2021
Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator” zaprasza na premierę mini-dokumentu „Skończone w pozornym nieskończeniu. Rzeźby Wojciecha Sęczawy”, która odbędzie się 13 grudnia (poniedziałek) o godz. 18.00 na kanale ACK Alternator na YouTube.
16 grudnia (czwartek) o godz. 18.00 w Bibliotece Żabianka WiMBP odbędzie się spotkanie autorskie z Aleksandrą Kajdańską – doktor historii sztuki, teatrolożką, historyczką tańca i ubioru, autorką książki Ubiory w nowożytnym Gdańsku od połowy XVI do końca XVIII wieku. W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę autorki.
styczeń 2022
Z początkiem roku w Wydawnictwie Uniwersytetu Gdańskiego pojawiły się nowe tytuły.
17 stycznia (poniedziałek) o godz. 13.00 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego (sala 028) Jerzy Brukwicki poprowadzi w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykład dotyczący twórczości rysunkowej Andrzeja Wajdy.
Z okazji finisażu wystawy Wajda. Człowiek z Gdańska na Uniwersytecie Gdańskim, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz Uniwersytet Gdański zapraszają na Ogólnopolską Konferencję Naukową WAJDA DOKUMENTALNY, która odbędzie się 25 stycznia (wtorek) 2022 roku w formie hybrydowej.
Aby wziąć udział w spotkaniu należy przejść do strony podanej w linku lub wprowadzić poniższe dane:
Identyfikator spotkania: 885 8345 3887
Kod dostępu: 034270
luty 2022
4 lutego 2022 r. o godz. 16.00 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się wernisaż wystawy Dwory polskie w akwareli Macieja Rydla. Na ratunek ginącego dziedzictwa narodowego, który zostanie poprzedzony wykładem Macieja Rydla pt. Malarze polscy utrwalający wizerunki dworów i pałaców.
Zachęcamy do obejrzenia galerii ze spotkania z Aleksandrą Kajdańską wokół książki Ubiory w nowożytnym Gdańsku od połowy XVI do końca XVIII wieku, które odbyło się 8 lutego w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Rozmowę z autorką poprowadziła prof. Beata Możejko.
marzec 2022
Czy gdańszczanie lubili się stroić? Czym charakteryzowała się moda hiszpańska, włoska, angielska, czy orientalna? Jaką funkcję spełniały tkaniny, kolory i biżuteria? Czy stroje damskie i męskie znacząco się różniły? Co strój mówił o statusie społecznym, randze i pełnionej w mieście funkcji osoby go noszącej? Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Kajdańską wokół książki Ubiory w nowożytnym Gdańsku od połowy XVI do końca XVIII wieku, które odbędzie się 8 marca w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Z autorką porozmawia Ewa Karolina Cichocka.
17 marca (14 ADAR II 5782), II dnia święta Purim o godzinie 17.00 zapraszamy na spotkanie z Mieczysławem Abramowiczem — autorem książki Teatr żydowski w Gdańsku 1876-1968 wydanej nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego.
26 marca na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Przeglądu Wschodniego im. Aleksandra Gieysztora. Książka Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie 1919-1939 Zbigniewa Opackiego została wyróżniona przez jury konkursu w kategorii Nagroda Krajowa.
kwiecień 2022
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować literaturę dziecięcą. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena.
Centrum Filmowe UG oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na spotkanie z dr. Pawłem Bilińskim – autorem książki Kinematograf o sobie. Autotematyzm w polskim kinie fabularnym. Rozmowę poprowadzi dr Bartosz Filip, a tuż po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu Historia niemoralna (1990) w reżyserii Barbary Sass.
Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na spotkanie z Krzysztofem Lewalskim i Tadeuszem Stegnerem – autorami książki Kościoły, wyznania, wspólnoty i związki religijne w Królestwie Polskim (1815-1914), które odbędzie się w piątek, 22.04.2022 r. o godzinie 13.00 na Wydziale Historycznym UG (aula 1.48).
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Dzień został proklamowany w 1995 roku na Sesji Konferencji Generalnej UNESCO.
Światowy Dzień Grafika — obchodzony od 1995 roku w rocznicę powstania Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów (Icograda), poświęcony jest grafikom, grafikom komputerowym oraz twórcom rysunku graficznego i komunikacji wizualnej.
28 kwietnia o 18.00 zapraszamy do Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na spotkanie z dr Magdaleną Sachą, autorką trzytomowej publikacji opisującej działalność hrabiny Louise von Krockow i jej wkład w edukację kobiet na Pomorzu Gdańskim w XIX wieku.
maj 2022
Uniwersytet Gdański i Muzeum Narodowe w Gdańsku zapraszają na wystawę Gdańskie ślady Szekspira. Echoes of Shakespeare in Gdańsk: Chodowiecki & Limon. Wernisaż wystawy odbędzie się w dzień urodzin Profesora Jerzego Limona, 24 maja 2022 r. o godz. 17.00, natomiast wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 25 maja do 31 lipca 2022 roku w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Kuratorami wystawy są: Alicja Andrzejewska-Zając i Joanna Kamień.
Uniwersytet Gdański, Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense zapraszają na cykl wydarzeń kulturalnych i naukowych Jerzy Limon: INSPIRACJA – DIALOG – POLEMIKA, które odbędą się w dniach 24-29 maja.
czerwiec 2022
Pomorskie Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego oraz Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zaprasza na spotkanie poświęcone książce Piotra Zbieranka Demokratyczna kultura. Proces formułowania polityk publicznych w zakresie kultury. Spotkanie odbędzie 8 czerwca (środa) o godz. 18.00 na platformie MS Teams pod tym linkiem.
Festiwal Between.Pomiędzy 2022 przybierze charakter Festiwalu Rozproszonego: już 8 czerwca rozpoczynamy od wydarzeń nazwanych ENTRE, które organizujemy wspólnie z brazylijskim Teatrem Máskara oraz Federalnym Uniwersytetem Goiás, współpracując z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego. ENTRE odbędzie się w dniach 8-13 czerwca właśnie w Brazylii, w mieście Goiânia oraz w São Paolo.
9 czerwca o godz. 17.00 w Księgarni Uniwersyteckiej (Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego przy ulicy Jana Bażyńskiego 4 w Gdańsku) odbędzie się premiera nowego wydania Odyssei Homera w tłumaczeniu profesora Wacława Dawidowicza. Fragmenty książki przeczyta aktor Teatru Wybrzeże, Jacek Labijak.
Zapraszamy na promocję książki Wolność pisana po Jałcie Stefana Chwina, która odbędzie się 20 czerwca 2022 roku o godzinie 18:00 w Bibliotece Ratuszowej (ul. Gościnna 1, Gdańsk-Orunia). Spotkanie z autorem poprowadzi Michał Nogaś. Więcej informacji na temat wydarzenia można przeczytać tutaj.
wrzesień 2022
Gdańskie Targi Książki, czyli święto czytelnictwa, w którym wezmą udział wydawcy z Polski i z Europy, a także autorzy i miłośnicy książek, odbędzie się w dniach 16-18.09.2022 w Europejskim Centrum Solidarności.
październik 2022
3 października 2022 roku w czytelni Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się inauguracja roku akademickiego 2022/2023.
Uniwersytet Gdański, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na wystawę SEA EU by the Sea. Nadmorskie uniwersytety SEA EU w malarstwie Anety Oniszczuk-Jastrząbek.
Październikowy newsletter właśnie zagościł w skrzynkach mailowych.
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego zachęca do udziału w V edycji Kongresu Dydaktyki Polonistycznej, która odbędzie się w dniach 19 do 22 października 2022 roku na Uniwersytecie Gdańskim.
listopad 2022
7 listopada o godz. 16.00 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (Audytorium C) odbędzie się spotkanie z generałem Carabinieri Roberto Riccardim.
18 listopada (piątek) 2022 roku o godz. 13.00 na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się uroczystość Jubileuszu 70-lecia Profesora Tadeusza Stegnera.
W dniach 23–24 listopada 2022 roku na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się międzynarodowa konferencja „Body under threat. Body in history, psychology and law”.
grudzień 2022
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy, by był to czas wzajemnego obdarowywania się dobrem, czas życzliwości, dostrzegania tego, co mamy i za co powinniśmy być wdzięczni, spotkań z Bliskimi i radości ze wspólnie spędzonych chwil.
styczeń 2023
W porozumieniu z naszymi autorami i Uniwersytetem Gdańskim przeznaczyliśmy trzy książki Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego do licytacji podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! To wyjątkowe egzemplarze, bo opatrzone podpisami ich twórców.
Zapraszamy na spotkanie z Adrianną Baran, podróżniczką i autorką książki Przeżycia i podróże. Na drodze poznawania własnego ja (WUG, 2022), które odbędzie się 20 stycznia (piątek) 2023 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas spotkania Ada opowie o swojej książce i zaprezentuje zdjęcia ze swojej ostatniej, przeszło miesięcznej podróży kamperem przez Bałkany.
Więcej na temat autorki i książki można przeczytać tutaj.
31 stycznia 2023 r. w Sali Białej Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa – edycja 2022.
luty 2023
Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce przypadający na 11 lutego to święto ustanowione przez ONZ na wniosek UNESCO, UN Women, ITU oraz innych organizacji działających na rzecz zwiększenia dostępu kobiet do nauki i edukacji. Święto to ma zwrócić uwagę na ograniczenia, jakim podlegają kobiety i dziewczęta, które w wielu państwach na świecie wciąż pozbawione są swobodnej możliwości do edukacji i rozwoju zawodowego, w tym w dziedzinie nauki.
marzec 2023
3 marca to Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek! Został ustanowiony przez PEN Club (Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy) w 1984 roku.
Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest od 2004 roku z inicjatywy organizacji CPLOL (Komitet Łącznikowy Terapeutów Mowy/Logopedów).
8 marca zapraszamy wszystkie kobiety do Księgarni Uniwersyteckiej na Wydziale Nauk Społecznych na obchody Dnia Kobiet.
Podczas tegorocznej edycji Poznańskich Targów Książki będzie można nabyć książki wydane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.
W dniach 31 marca – 2 kwietnia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się 8. edycja Shalom Polin Gdańskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej.
kwiecień 2023
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować literaturę dziecięcą. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena.
Centrum Filmowe UG oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na spotkanie autorskie z dr Grażyną Świętochowską – autorką książki Kino mniejsze. W kręgu czeskiej i słowackiej Nowej Fali, które odbędzie się 14 kwietnia o 17.00 w Centrum Filmowym UG. Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu (1963) „Słońce w sieci” (reż. Štefan Uher, 1963). Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Mirosław Przylipiak.
Zapraszamy na spotkanie ze Stefanem Chwinem wokół jego książki Wolność pisana po Jałcie (WiMBP w Gdańsku, WUG, 2022), które odbędzie się 20 kwietnia o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności. Rozmowę z autorem poprowadzi Grzegorz Wysocki. Więcej informacji na stronie ECS.
Organizatorzy: Europejskie Centrum Solidarności, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna Gdańsku, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.
W dniach 20-22 kwietnia 2023 na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Artists, bankers, sailors. Contexts of the times of Hans Memling.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Dzień został proklamowany w 1995 roku na Sesji Konferencji Generalnej UNESCO.
Światowy Dzień Grafika — obchodzony od 1995 roku w rocznicę powstania Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów (Icograda), poświęcony jest grafikom, grafikom komputerowym oraz twórcom rysunku graficznego i komunikacji wizualnej.
maj 2023
Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego im. A. Wajdy i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na promocję książki Marty Maciejewskiej Dialektyka formy. Pełnometrażowe filmy fabularne Jana Švankmajera i pokaz filmu „Kunstkamera” (2022) w reżyserii Jana Švankmajera. Wydarzenie odbędzie się 5 maja o 17.00 w Auli 1.43 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Z autorką porozmawia dr Bartosz Filip.
23 maja zapraszamy na 1. urodziny Księgarni Uniwersyteckiej oraz Kawiarni Książką i Kawą na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
24 maja o godz. 17.00 w Księgarni Uniwersyteckiej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się spotkanie autorskie z dr. Cezarym Rudnickim „Etyka przeciwko moralności: foucaultowskie studia nad starożytnością i wczesnym średniowieczem”.
Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego będzie gościć na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, które odbędą się w dniach 25-28 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
czerwiec 2023
15 czerwca o 13.00 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się wernisaż wystawy obrazów Karoliny Wojnowskiej-Paterek „Sekrety gwiazd. Co łączy naukę i sztukę? Secrets of the Stars. What links science and art?”. Wystawa organizowana jest przez Uniwersytet Gdański i Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, a jej kuratorkami są Marta Szaszkiewicz i Magdalena Jaszcza.
15 czerwca 2023 w Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku odbędzie się Gala Zdolni z Pomorza. Wśród uczestników wydarzenia pojawi się także Naukowe Koło Chemików Uniwersytetu Gdańskiego i autorzy Księgi doświadczeń Naukowego Koła Chemików Uniwersytetu Gdańskiego.
19 czerwca o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności (biblioteka ECS, 1 piętro) odbędzie się spotkanie z prof. Magdaleną Nowak wokół książki Dwa światy. Problem identyfikacji narodowej Andrzeja Szeptyckiego… i jej ukraińskiego tłumaczenia przez Andrija Pawłyszyna. Spotkanie odbędzie się w języku ukraińskim i polskim (bez tłumaczenia).
27 czerwca (wtorek) o godz. 17.00 w ramach Wirtualnej Regioteki odbędzie się spotkanie online poświęcone książce Pomerania – Prussia – Polonia. Rozprawy ofiarowane prof. Wiesławowi Długokęckiemu z okazji 65. urodzin pod redakcją Rafała Kubickiego (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2022).
październik 2023
Oficjalne rozstrzygnięcie tegorocznej edycji Konkursu Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego, odbędzie się podczas Inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Uniwersytecie Gdańskim, 3 października o godz. 10.00 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego.
Dnia 3 października (wtorek) 2023 roku o godzinie 10.00 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024.
3 października o godz. 17.30 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się spotkanie z Michałem Rusinkiem, autorem książki Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej.
Od 3 do 17 października na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się projekt pt. Wisława Szymborska: kolaż gdański, organizowany w 100-lecie urodzin poetki i w ramach Roku Wisławy Szymborskiej.
listopad 2023
14 listopada to Międzynarodowy Dzień Zwalczania Nielegalnego Handlu Dobrami Kultury ustanowiony przez UNESCO w celu upamiętnienia Konwencji dotyczącej środków zmierzających do zakazu i zapobiegania nielegalnemu przywozowi, wywozowi i przenoszeniu własności dóbr kultury ustanowionej w 1970 roku.
grudzień 2023
6 grudnia (środa) o godzinie 18:00 zapraszamy do Muzeum Miasta Gdyni na premierę książki Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku, otwierającej wielotomową serię Monografia Gdyni realizowaną przez Muzeum Miasta Gdyni oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.
Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na spotkanie z profesorem Jerzym Zajadło, autorem nowych książek: Cyceron dla prawników, Demostenes dla prawników i Arystofanes dla prawników.
11 grudnia 2023 roku o 18:00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się promocja wydawnictw poświęconych osobie i działalności profesora Jerzego Limona.
styczeń 2024
Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na spotkanie z poetą Patrycjuszem Dziczkiem autorem tomiku My dorośli, zagubieni chłopcy. Spotkanie odbędzie się 10 stycznia (środa) o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego (Wita Stwosza 53, Gdańsk).
Dziekan Wydziału Ekonomicznego, Dziekan Wydziału Zarządzania i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na spotkanie z prof. Leszkiem Balcerowiczem, redaktorem książki Potencjał aglomeracji Trójmiasta i metodyka pomiaru jego wykorzystania, które odbędzie się 26 stycznia w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego.
marzec 2024
8 marca 2024 o godz. 18:00 zapraszamy do Centrum Filmowego UG na spotkanie z dr. Jakubem Majem – producentem filmowym, wykładowcą akademickim, właścicielem i założycielem domu produkcyjnego MAJ FILM w Gdyni, realizatorem komercyjnych form audiowizualnych, a także autorem książki Jak wyprodukować film dokumentalny w Polsce (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2023).
kwiecień 2024
12 kwietnia 2024 r. o godz. 13.00 na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się Jubileusz 70-lecia prof. dr. hab. Eugeniusza Koki.
Uniwersytet Gdański, Wydawnictwo Arche i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na promocję książki Szklanki żydowskiej krwi autorstwa Dariusza Filara, która odbędzie się 18 kwietnia 2024 o godz. 17:00 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie poprowadzi dziennikarka TVP Gdańsk, Hanna Kordalska-Rosiek.
19 kwietnia 2024 o godzinie 17:30 zapraszamy do kościoła franciszkanów pw. św. Andrzeja Apostoła w Barczewie na spotkanie z dr. Piotrem Samólem, autorem książki Kościół św. Andrzeja w Barczewie.
Co działo się na terenie Gdyni, zanim powstało miasto? Jak daleko sięga historia tej części Pomorza? I co na ten temat mogą powiedzieć archeolodzy? 23 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 Spichlerz „Błękitny Baranek” zaprasza na spotkanie z autorami książki Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku.
26 kwietnia 2024 r. o godz. 13.00 w sali 1.43 na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się jubileusz 70-lecia prof. dr. hab. Zbigniewa Opackiego.
maj 2024
Zapraszamy na spotkanie z prof. Beatą Możejko, autorką książki Księżniczki i inne. O sześciu średniowiecznych władczyniach, szlachciance i pisarce, które odbędzie się 7 maja 2024 roku o godzinie 17:00 w Księgarni Uniwersyteckiej na Wydziale Nauk Społecznych UG. Spotkanie poprowadzi Dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego, dr Joanna Kamień.
W dniach 13-19 maja 2024 roku zapraszamy na piętnastą edycję Festiwalu Rozproszonego Between.Pomiędzy – dwujęzycznego festiwalu łączącego badania prowadzonego na Uniwersytecie Gdańskim ze światem literatury i teatru.
Zapraszamy na promocję książki profesora Leszka Starosty Teoretyczne podstawy nauki prawa sportowego połączoną z wykładem autora. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 24 maja 2024 roku o godz. 16.00 w audytorium A na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
czerwiec 2024
10 czerwca (poniedziałek) 2024 roku o godzinie 12.00 w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego zostanie otwarta wystawa „Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Jak gdańszczanin Paul Beneke zdobył obraz?”. Ekspozycja prezentuje prace pokonkursowe dzieci i młodzieży. Będzie można je zobaczyć do 31 lipca 2024 w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej UG. Wstęp wolny.
sierpień 2024
W dniach 22-25 sierpnia odbędzie się trzynasta edycja Festiwalu Literacki Sopot. Na towarzyszących festiwalowi targach książki pojawi się Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.
wrzesień 2024
Przed nami kolejna edycja Gdańskich Targów Książki! Do zobaczenia w Europejskim Centrum Solidarności w dniach 13-15 września.
październik 2024
1 października 2024 odbędzie się Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 na Uniwersytecie Gdańskim.
Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Hanną Dymel-Trzebiatowską, połączone z miniwykładem pt. „Dolina Muminków dla dzieci i dorosłych”.
Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego będzie na Krakowskich Targach Książki!
Tegoroczne święto książek odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym Expo Kraków w dniach 24-27 października 2024. Znajdziecie nas przy stoisku C13A.