Premiera książki Stefana Chwina „Wolność pisana po Jałcie” w Bibliotece Ratuszowej

30.05.2022
Czas czytania: 2 min.

Premiera książki Stefana Chwina „Wolność pisana po Jałcie” w Bibliotece Ratuszowej

Zapraszamy na promocję książki Wolność pisana po Jałcie Stefana Chwina, która odbędzie się 20 czerwca 2022 roku o godzinie 18:00 w Bibliotece Ratuszowej (ul. Gościnna 1, Gdańsk-Orunia). Spotkanie z autorem poprowadzi Michał Nogaś. W trakcie promocji będzie można zakupić książkę Stefana Chwina w cenie promocyjnej.

Polska kultura nadawała słowu „wolność” znaczenia tak dalece sprzeczne, że trudno chyba znaleźć w ludzkim języku słowo o sensach bardziej rozciągliwych, z którymi – jak dowodzi historia – można zrobić wszystko.Ileż to razy oświadczano z oburzeniem: „To, co wy nazywacie wolnością, żadną wolnością nie jest!”. Ileż to razy spierano się o to, która wolność jest „prawdziwa”, a która „fałszywa”! Wypowiadając słowo „wolność”, co innego miał na myśli Jan Paweł II, co innego Bolesław Bierut, co innego Rafał Wojaczek.

Stefan Chwin

Eseje profesora, a zarazem cenionego powieściopisarza, krytyka literackiego, historyka literatury związanego z Gdańskiem, wydane wspólnie przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku im. Josepha Conrada Korzeniowskiego to trzecia pozycja z Serii Prozatorskiej.

Chwin (…) poddaje totalnej dekonstrukcji nie tylko mity prawicowe, ale też lewicowe, nie tylko bogoojczyźniane, ale i liberalno-postępowe. Nie używa haseł, sloganów i publicystycznych uproszczeń, ale funduje nam poważną lekcję do odrobienia, nie pisząc „dla swoich”, by ci mogli utwierdzić się w jedynie słusznych przekonaniach.

Krzysztof Varga, „Newsweek”

Stefan Chwin – profesor zwyczajny nauk humanistycznych, powieściopisarz, krytyk i historyk literatury, a także eseista i grafik. Laureat nagród na najważniejszych festiwalach literackich i kulturalnych w Polsce i za granicą. Nagrodzony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2002), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008) czy Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską i europejską kulturą XIX i XX wieku (2013). Członek Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Polskiego PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz kolegium redakcyjnego „Kwartalnika Artystycznego”.

Michał Nogaś – dziennikarz prasowy i radiowy, związany obecnie z Gazetą Wyborczą i Radiem Nowy Świat. Autor „Z niejednej półki. Wywiady” – zebranych rozmów z pisarkami i pisarzami.