Żegnamy się z wystawą 50 spotkań na 50-lecie UG!

2021-09-13

Żegnamy się z wystawą 50 spotkań na 50-lecie UG!

W 2019 r. Wydawnictwo UG zorganizowało z Biblioteką UG wystawę pt. 50 spotkań na 50-lecie UG, na której prezentowaliśmy portrety autorów książki wykonane przez Sylwestra Ciszka. Sesje z udziałem bohaterów książki odbywały się w okresie od 11 czerwca do 5 lipca 2018 r. Ponieważ naszym celem było nie tylko wykonanie zwykłego portretu, ale przede wszystkim pokazanie aktywności podejmowanych przez Autorów książki, ich pasji, zainteresowań, a poniekąd przeniesienie na fotografię nawet tego, o czym Autorzy chcą w swoich esejach opowiedzieć, sesje odbywały się w bardzo wielu różnych miejscach. Spotykaliśmy się nie tylko w granicach Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego, ale także nad morzem, w parku i w lesie, na lotnisku i na starych kameralnych gdańskich uliczkach, w Teatrze Szekspirowskim i w Filharmonii Bałtyckiej, na Starym Mieście w Gdańsku, w muzeum, w różnych miejscach ważnych i bliskich dla Autorów. Co ważne, sesja pokazała, jak interesująca i pełna niespodzianek jest przestrzeń Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie zarówno wchodziliśmy na dach, jak i schodziliśmy do piwnic, odkrywaliśmy wspaniałe zasoby biblioteczne w Dziale Starych Druków, odwiedzaliśmy laboratoria i gabinety Autorów, a także ogólnodostępną i pełną wspaniałych eksponatów przestrzeń budynków wydziałowych… W efekcie powstały zdjęcia, na których Autorzy nie tylko patrzą na Czytelników ze swoich portretów, ale przede wszystkim pokazują, kim są, jaka jest ich historia, co jest dla nich ważne. I dlatego tworzenie zdjęć i udział w tych sesjach były także wspaniałą przygodą.

Wernisaż wystawy i promocja książki odbyły się 30 września 2019 r. w Bibliotece Głównej UG. Ze względu na pandemię wystawa gościła w bibliotece prawie 2 lata. W tym okresie pożegnaliśmy na zawsze aż cztery osoby z grona Autorów książki: Pana Profesora Marka Grinberga, Panią Profesor Lucynę Falkowską, Pana Profesora Jerzego Limona i Panią Doktor Katarzynę Żółkoś. Ich portrety są dla nas pamiątką i zostaną z nami na UG. Pozostali Autorzy od początku września br. odbierali swoje portrety i dziś wystawa już opustoszała. Wszystkim Autorom-bohaterom książki dziękuję za ich wspaniałe opowieści i za wspaniałą niezapomnianą przygodę, jaką były dla mnie spotkania z Państwem przy pracy nad tą książką. Zdjęcia z promocji książki i wystawy pozostaną dostępne w naszej wirtualnej galerii, a wiele portretów wykorzystaliśmy na naszej stronie w zakładce, w której prezentujemy naszych Autorów.

Joanna Kamień