Promocja książki „Sina śmierć z Azji. Epidemie cholery w północno-zachodnich guberniach Cesarstwa Rosyjskiego w XIX wieku”

2021-11-09
g. 16:00
Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego

9 listopada (wtorek) o godzinie 16.00 odbyło się spotkanie z Iwoną Janicką, autorką książki Sina śmierć z Azji. Epidemie cholery w północno-zachodnich guberniach Cesarstwa Rosyjskiego w XIX wieku. Spotkanie odbędzie się na I piętrze w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Z autorką porozmawia prof. Beata Możejko.

Dr Iwona Janicka, adiunkt w Instytucie Historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, w niniejszej publikacji podejmuje próbę statystycznej analizy czterech pandemii cholery na terenie sześciu litewskich i białoruskich guberni w XIX wieku. Autorka prezentuje, w jaki sposób w czasie epidemii tworzono system opieki nad zdrowiem publicznym, z jakich elementów się on składał, jak funkcjonował i jakie były jego niedostatki. Przedstawiła również mało znane kwestie działania kordonów sanitarno-wojskowych oraz kwarantann. Walorem publikacji, oprócz szerokiego tła i licznych opisanych zagadnień, jest też jej strona graficzna – zamieszczone mapy, zdjęcia, plany, karykatury i aneksy.