Podsumowanie roku 2021 w Wydawnictwie Uniwersytetu Gdańskiego

03.01.2022
Czas czytania: 3 min.

Podsumowanie roku 2021 w Wydawnictwie Uniwersytetu Gdańskiego

Nadejście Nowego Roku to idealny moment na podsumowanie dotychczasowych działań i podjęcie nowych wyzwań. Dla Wydawnictwa był to rok intensywnej i wytężonej pracy zarówno nad publikacją nowych tytułów, ich promocją, jak i organizacją wydarzeń. Poniżej krótkie podsumowanie, prezentujące w skrócie najważniejsze chwile 2021 roku.

 

NAGRODY

07.02.2021

Wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Wydawnictwo Arche książka prof. Jerzego Zajadło, „Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych” została uznana za najlepszą książkę naukową z zakresu nauk humanistycznych w 2020 roku w VI edycji konkursu o Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego organizowanym przez Uniwersytet Łódzki.

23.06.2021

Kolegium Redakcyjne Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego wskazało zwycięzców Konkursu na najlepszą książkę naukową, dydaktyczną i przedstawiającą rezultaty pracy doktorskiej wydaną w Wydawnictwie Uniwersytetu Gdańskiego w roku 2020. Do konkursu zgłoszone zostały 24 publikacje, z czego 9 pozycji pretendowało do nagrody w kategorii Najlepsza książka naukowa, 4 w kategorii Najlepsza książka Dydaktyczna, 8 w kategorii Najlepsza książka przedstawiająca rezultaty pracy doktorskiej. Wśród zgłoszeń znalazły się książki o tematyce prawniczej, ekonomicznej, historycznej, literaturoznawczej, psychologicznej, językoznawczej, czy geograficzno-przyrodniczej. Konkurs Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego organizowany jest corocznie od 2012 roku.

10.09.2021

Książka prof. Kamila Zeidlera „Mądrość chińskich aforyzmów. O państwie, prawie, polityce i władzy” otrzymała wyróżnienie specjalne za opracowanie edytorskie w Konkursie ACADEMIA 2021 dla najlepszej publikacji akademickiej i naukowej, który odbył się podczas 14. Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA w Warszawie.

19.11.2021

Publikacja autorstwa Michała Prykaszczyka „Generał hrabia Łubieński (1784-1870) żołnierz i przedsiębiorca” otrzymała I nagrodę dla najlepszej książki historycznej w konkursie Ocalić znaczenia wczoraj, uratować dzisiaj organizowanym przez Fundację Lex Humana.

 

WYDARZENIA

07.2021

Lipiec był dla nas niezwykle pracowitym miesiącem. Wraz z Akademickim Centrum Kultury “Alternator” oraz Uniwersytetem Gdańskim i jednostkami uniwersyteckimi, współtworzyliśmy wspaniałe kulturalne wydarzenie: Lato z foką, czyli kulturalne plażowanie w Helu.

Podczas dwóch edycji Lata z foką turyści i mieszkańcy Helu mogli uczestniczyć w warsztatach plastycznych i artystycznych, rodzinnej grze terenowej oraz spotkaniach z autorami książek, którzy z pasją opowiadali o prawie, wschodniej filozofii, tai-chi, podróżach, Skandynawii i czasach PRL-u. Dużym zainteresowaniem cieszył się również „Oceanograf” – statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego.

17.09.2021

Tego dnia miała premierę nowa strona Wydawnictwa UG połączona z księgarnią internetową, stanowiąca w całości autorską koncepcję Wydawnictwa UG i Studio Spectro. Dzięki pomocy grafików ze Spectro udało nam się zrealizować wizję przejrzystej, nowoczesnej i estetycznej strony przyjaznej dla odwiedzających ją gości. Nowa strona to również nowe funkcje: współtworzona z autorami zakładka Nasi Autorzy, zawierająca zdjęcia oraz biogramy, a także Klub Czytelnika.

4.10.2021

W Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego odbył się wernisaż wystawy Wajda. Człowiek z Gdańska. Wystawie akwarel i rysunków autorstwa Andrzeja Wajdy, a także plakatów do jego filmów, towarzyszyła premiera katalogu Wajda. Człowiek z Gdańska. Zbiory udostępniło Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, założone w 1994 roku z inicjatywy i fundacji Andrzeja Wajdy. Gościem honorowym wernisażu była żona reżysera, Krystyna Zachwatowicz-Wajda. Wystawa współorganizowana przez Uniwersytet Gdański i Muzeum Manggha będzie czynna do 30 stycznia 2022 roku.

NAJLEPIEJ SPRZEDAJĄCE SIĘ TYTUŁY W 2021 ROKU

  1. Mądrość chińskich aforyzmów. O państwie, prawie, polityce i władzy. Z przedmową Edwarda Kajdańskiego, Kamil Zeidler
  2. 25 500, Rafał Król
  3. Czytanie ikony. W kręgu literatury, teatru i filmu, Elżbieta Mikiciuk
  4. Filozoficzne i translatoryczne wędrówki po Dolinie Muminków, Hanna Dymel-Trzebiatowska
  5. Zasady relacji między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem katolickim w zakresie ochrony kościelnych dóbr kultury, Andrzej Moś
  6. Fenomen obrazu Miłosierdzia Wcielonego, Zbigniew Treppa
  7. Słownik biograficzny historyków Uniwersytetu Gdańskiego, red. Eugeniusz Koko, Zbigniew Opacki
  8. Blade Runner. O prawach quasi-człowieka, red. Kamil Zeidler
  9. Globalne prawo środowiska. Podstawowe zagadnienia, Janina Ciechanowicz-McLean
  10. Prussia Monastica. Studia z dziejów zakonów w Prusach Krzyżackich, Królewskich i Zachodnich (od XIII do połowy XIX w.), Rafał Kubicki

Mamy nadzieję, że nadchodzący rok przyniesie nam jeszcze więcej okazji do spotkań ze wspaniałymi i inspirującymi książkami, ich autorami oraz czytelnikami, pasjonatami nauki i sztuki i inicjatorami wspaniałych wydarzeń kulturalnych. Pięknych, czytelniczych przygód w roku 2022 życzymy zarówno sobie, jak i Państwu!

Zespół Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego