„Andrzej Wajda – malarz, rysownik”. Wykład Jerzego Brukwickiego

03.01.2022
Czas czytania: 2 min.

„Andrzej Wajda – malarz, rysownik”. Wykład Jerzego Brukwickiego

17 stycznia (poniedziałek) o godz. 13.00 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego (sala 028) Jerzy Brukwicki poprowadzi w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykład dotyczący twórczości rysunkowej Andrzeja Wajdy. Wykład nawiązuje do wystawy rysunków, akwarel i plakatów do filmów Andrzeja Wajdy pt. Wajda. Człowiek z Gdańska, która jest dostępna dla zwiedzających Bibliotece UG do 30 stycznia 2022 r.

Twórczość Andrzeja Wajdy obrazuje i interpretuje polskie dzieje, ukazuje sens ludzkiej egzystencji, mówi o wolności, patriotyzmie, uczuciach i marzeniach, ujawnia rozbieżności między złudzeniem a rzeczywistością, opowiada o „staniu na rozstaju dróg”. Wajda chciał być malarzem, został reżyserem filmowym i teatralnym, ale z pędzlami, piórami, ołówkami, kredkami, flamastrami nie rozstawał się do końca życia.

Celem wykładu „Andrzej Wajda – malarz, rysownik” jest spojrzenie na dorobek filmowy, teatralny i telewizyjny artysty, komponowany „po malarsku”, wielokrotnie przywołujący obrazy młodopolskich symbolistów, Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego, Edwarda Hoppera, Andrzeja Wróblewskiego oraz poznanie dziejów wystaw obrazów i rysunków artysty w poprzednich latach.

Jerzy Brukwicki – krytyk sztuki, kurator wystaw, dziennikarz. Wieloletni szef warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. W latach 80. współtworzył ruch kultury niezależnej, wydawał podziemne pismo poświęcone sprawom kultury „Wybór”, redagował dział kultury w niezależnym tygodniku „Przegląd Wiadomości Agencyjnych”. Współpracował z „LOT Kaleidoscope”, „Polish Culture”, „Spotkaniami z Warszawą”, Warszawskim Informatorem Kulturalnym, „Reklamą”, „Kunstmarkt”, „Exit, Rondo Europa, culture.pl. Zrealizował około pół tysiąca wystaw w kraju i za granicą. Wykłada dzieje polskiej sztuki powojennej, kolekcjonuje plakaty kulturalne i „Solidarności”. Mieszka w Warszawie.

Onnagata – aktor grający role kobiece w teatrze kabuki, Tokio 1989