Narodowe Czytanie 2023 – książka o Elizie Orzeszkowej Magdaleny Kreft w otwartym dostępie

Tegoroczną lekturą akcji promującej czytelnictwo i klasykę polskiej literatury — Narodowe Czytanie, została powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. To najbardziej znane dzieło autorki, a także jedno z najważniejszych dla polskiej literatury, skupione m.in. wokół Powstania Styczniowego, którego 160. rocznica obchodzona jest właśnie w 2023 roku. Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego udostępniło w otwartym dostępie książkę prof. Magdaleny Kreft, poświęconą Elizie Orzeszkowej. W monografii Śmierć białych motyli. Eliza Orzeszkowa – biografia, wyobraźnia, idee autorka odpowiada na pytania m.in. o to, czy Eliza Orzeszkowa to tylko Nad Niemnem? Czy Orzeszkowa pisze językiem trudnym obecnie w odbiorze, a jej styl wymaga szczególnego skupienia? A także, czy Orzeszkowa jest już przebrzmiała? Magdalena Kreft analizuje życie i twórczość Orzeszkowej, traktując wątki biograficzne jako kolejne klucze interpretacyjne, pomagające ująć twórczość nominowanej do literackiego Nobla pisarki w koherentne ramy.

Książkę można przeczytać tutaj.