Wystawa „Gdańskie ślady Szekspira. Echoes of Shakespeare in Gdańsk: Chodowiecki & Limon” na Uniwersytecie Gdańskim

10.05.2022
Czas czytania: 2 min.

Wystawa „Gdańskie ślady Szekspira. Echoes of Shakespeare in Gdańsk: Chodowiecki & Limon” na Uniwersytecie Gdańskim

Uniwersytet Gdański i Muzeum Narodowe w Gdańsku zapraszają na wystawę Gdańskie ślady Szekspira. Echoes of Shakespeare in Gdańsk: Chodowiecki & Limon. Wernisaż wystawy odbędzie się w dzień urodzin Profesora Jerzego Limona, 24 maja 2022 r. o godz. 17.00, natomiast wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 25 maja do 31 lipca 2022 roku w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Kuratorami wystawy są: Alicja Andrzejewska-Zając i Joanna Kamień.

Wystawa odbędzie się w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych i naukowych „Jerzy Limon: INSPIRACJA – DIALOG – POLEMIKA”, organizowanych przez Uniwersytet GdańskiGdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense.

Na dwujęzyczną (polsko i angielskojęzyczną) ekspozycję składać się będzie 80 grafik i ilustracji autorstwa Daniela Chodowieckiego, pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz ponad 30 prac z prywatnej kolekcji Jerzego Limona, inspirowanych twórczością Szekspira. Dzieła Chodowieckiego prezentowane na wystawie to m.in. cykle ilustracji do HamletaMakbetaKróla Henryka IVWesołych Kumoszek z Windsoru czy Koriolana. Wśród prac z kolekcji Jerzego Limona są zarówno bardzo stare oryginalne ryciny i grafiki (m.in. kolorowa grafika Petera Willera Der Stadthoff z ok. 1650 roku, prezentująca Szkołę Fechtunku w Gdańsku); kolorowa rycina do sztuki Jak wam się podoba, grafika do Otella oraz współczesne rysunki, obrazy i dzieła takich twórców, jak Kiejstut Bereźnicki, Andrzej Markowicz, Rafał Olbiński, Marian Kołodziej, czy Andrzej Taranek.

Wystawie towarzyszyć będzie obszerny katalog, zawierający teksty organizatorów wystawy, muzealników, teatrologów i szekspirologów, a także filmowa kompilacja komentarzy Profesora Jerzego Limona, przygotowana na podstawie wygłaszanych przez niego wcześniej wykładów o Szekspirze.

Wystawa jest dofinansowana ze środków Urzędu Miasta Gdańska i współorganizowana przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Wstęp na wystawę bezpłatny od 25 maja 2022 r.

Godziny otwarcia:

wtorek – piątek: 10.00-17.00

sobota: 10.00-15.00

niedziela, poniedziałek: wystawa nieczynna

Od 1 lipca 2022 r. 

wtorek – piątek: 10.00-15.00

poniedziałek, sobota, niedziela: nieczynne