„Szklanki żydowskiej krwi” – spotkanie autorskie z Dariuszem Filarem

Czas czytania: 2 min.

„Szklanki żydowskiej krwi” – spotkanie autorskie z Dariuszem Filarem

Uniwersytet Gdański, Wydawnictwo Arche i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na promocję książki Szklanki żydowskiej krwi autorstwa Dariusza Filara, która odbędzie się 18 kwietnia 2024 o godz. 17:00 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie poprowadzi dziennikarka TVP Gdańsk, Hanna Kordalska-Rosiek.

Szklanki żydowskiej krwi to wielowątkowa rodzinna saga, rozciągająca się na XX i XXI wiek, od I wojny światowej po współczesność. Zimą 1972 roku w swoim domu na Wybrzeżu umiera dobiegający osiemdziesiątki Leopold Merst, potomek rodziny galicyjskich Żydów. Wnuk, który mieszkał z nim pod jednym dachem, nie potrafi pogodzić się z tym, że całe bogate życie dziadka rozpłynie się w niebycie. Sięgając do rodzinnych opowieści, starych zdjęć i listów, historycznych książek i dokumentów przystępuje do pisania wspomnień niejako w zastępstwie zmarłego. W ten sposób zdarzenia sprzed dziesięcioleci przeplatają się ze współczesnością, tworząc fascynującą obejmującą całe stulecie opowieść o losach polsko-żydowskiej rodziny.

Nazwisko Dariusza Filara kojarzy się przede wszystkim ze światem polityki i gospodarki. Współzałożyciel drugoobiegowego „Przeglądu Politycznego” (1983), wykładowca Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego i University of Michigan w Ann Arbor, członek Rady Polityki Pieniężnej (2004–2010). To tylko niektóre fakty z jego ekonomiczno-politycznej biografii.

Dariusz Filar ma jednak również drugie oblicze. Zanim jeszcze został ekonomistą, debiutował na łamach „Młodego Technika” opowiadaniem SF Mortigena Intellectualis (1969). Potem przyszły kolejne opowiadania, a także powieści. Ostatnia z nich – Szklanki żydowskiej krwi – ukazała się w roku 2021, nakładem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada w Gdańsku. Książka zyskała uznanie krytyków i była nominowana do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Nie trafiła jednak do normalnej dystrybucji księgarskiej i zwyczajni czytelnicy – aż do teraz – nie mieli szansy na to, żeby ją docenić.

W trakcie wydarzenia odbędzie się sprzedaż książki.