Promocja książki „Kino mniejsze…” Grażyny Świętochowskiej + pokaz filmu „Słońce w sieci”

14.04.2023
Czas czytania: < 1 min.

Promocja książki „Kino mniejsze…” Grażyny Świętochowskiej + pokaz filmu „Słońce w sieci”

Centrum Filmowe UG oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na spotkanie autorskie z dr Grażyną Świętochowską – autorką książki Kino mniejsze. W kręgu czeskiej i słowackiej Nowej Fali, które odbędzie się 14 kwietnia o 17.00 w Centrum Filmowym UG. Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu (1963) „Słońce w sieci” (reż. Štefan Uher, 1963). Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Mirosław Przylipiak.

dr Grażyna Świętochowska– filmoznawczyni, polonistka, adiunktka w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Przez wiele lat pełniła funkcję redaktorki naczelnej czasopisma naukowego „Panoptikum”. Interesuje ją historia kultury audiowizualnej Europy Centralnej oraz obszar wspólny kina, sztuki, architektury i designu, który najpełniej realizuje się w przestrzeni targów światowych. Książką „Kino mniejsze” autorka domyka długoletnie zainteresowanie kinem czeskim i słowackim.

„Słońce w sieci” (reż. Štefan Uher, 1963) stoi w panteonie najwybitniejszych przedstawicieli europejskiego modernizmu. Film ten jest kluczowym przedstawicielem czechosłowackiej nowej fali. Produkcja ta opowiada o młodzieży, która przez narzuconą przez rodziców ideologię, jest zaginiona życiowo. Historia jest pełna surrealizmu i czarnego absurdalnego humoru w kontrze do komunistycznego realizmu.

Więcej informacji na stronie.