Gdynia pradziejowa. Niepoznana i nieoczywista – KONTEKST

04.04.2024
Czas czytania: 2 min.

Gdynia pradziejowa. Niepoznana i nieoczywista – KONTEKST

Zastanawialiście się kiedyś co było przed Gdynią? Wszystkich zainteresowanych poznaniem odpowiedzi na to pytanie zapraszamy już w najbliższy czwartek (4 kwietnia) o godz. 19:00 na wyjątkowy wykład transmitowany na żywo w ramach cyklu webinarów popularnonaukowych KONTEKST.

Miasto, która w naszym wyobrażeniu kojarzy się z nowoczesnością i dynamicznym portem, nie powstało przecież w próżni! Jako część bogatego dziedzictwa Pomorza, również teren dzisiejszej Gdyni kryje w sobie fascynującą historię sięgającą daleko w przeszłość, nasyconą morskimi przygodami i pradawnymi tajemnicami. O wyjątkowości całego regionu, najnowszej wystawie czasowej i jeszcze świeżej publikacji opowiadać będą dr Marcin Szerle, dr Mateusz Cwaliński i Aleksandra Zuzanna Fijałkowska.

Okazją do spotkania jest premiera publikacji Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku – długo oczekiwanej archeologicznej monografii obszaru dzisiejszej Gdyni i jej bliskiej okolicy. Wydawnictwo to, łączące nieszablonową formę z rzetelną treścią, ma na celu upowszechnienie wiedzy oraz inspirowanie do poznawania pradziejów. Opisuje przy tym wyjątkowość regionu i specyfikę badań nad odtworzeniem jego codzienności, do których również nawiążemy w rozmowie. Przypomnimy również, że unikatowość zachowanego dziedzictwa materialnego możecie sprawdzić na własne oczy odwiedzając najnowszą wystawę czasową w Muzeum Miasta Gdyni.

Goście:

dr Marcin Szerle – historyk, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Ośrodka Badań nad Gdynią w Muzeum Miasta Gdyni, autor koncepcji oraz redaktor serii wydawniczej „Monografia Gdyni”, naukowo zainteresowany historią Gdyni i regionu w okresie międzywojennym, dziejami medycyny oraz architekturą modernizmu.

dr Mateusz Cwaliński – absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, w badaniach naukowych koncentrujący się na epoce brązu, w szczególności na roli bursztynu bałtyckiego w dalekosiężnych kontaktach kulturowych, redaktor naukowy tomu „Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku”.

dr Aleksandra Zuzanna Fijałkowska – ukończyła archeologię na Uniwersytecie Gdańskim, pracuje w Referacie Promocji i PR w Urzędzie Miasta Gdyni, kuratorka wystawy „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje” prezentowanej w Muzeum Miasta Gdyni, z zamiłowania popularyzatorka nauki, prowadzi bloga archeo-opowiesci.pl i fanpage @archeo-opowiesci.

Organizatorami są: Muzeum Miasta Gdynia i Archeologia Żywa.

Więcej informacji na stronie.