Publikacja Magdaleny Sachy nagrodzona na Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina

Publikacja Magdaleny Sachy nagrodzona na Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina

2 lipca 2022 roku podczas XXII edycji Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina wręczono nagrody dla najlepszych książek kaszubskich i pomorskich. Wcześniej zgłoszone do udziału w konkursie publikacje rywalizowały w kilku kategoriach: beletrystyka kaszubska, kaszubskie podręczniki i książki edukacyjne, kaszubskie opracowania naukowe i popularnonaukowe oraz literatura piękna w języku kaszubskim. Książki pomorskie zostały nagrodzone w kategoriach: proza, reportaż i literatura faktu, opracowania naukowe i edytorstwo.

Komisja w składzie: Tadeusz Linkner (przewodniczący komisji), Kazimierz Nowosielski, Bogumiła Cirocka, Iwona Makurat i Grzegorz Schramke postanowiła wyróżnić trzytomową monografię Edukacja kobiet na Pomorzu Gdańskim w początkach XIX wieku autorstwa Magdaleny Sachy. Członkowie komisji docenili projekt graficzny okładki oraz opracowanie edytorskie, stworzone przez Patrycję Orzechowską.

Publikacja Magdaleny Sachy poświęcona jest hrabinie Louise von Krockow (1749–1803) – dramatopisarce, epistolografce i autorce projektu edukacji dziewcząt, będącego odpowiedzią na problem braku systemowego kształcenia kobiet w epoce Oświecenia. Trzytomowa monografia oparta jest na projekcie szkoły dla osieroconych i zubożałych dziewcząt, który Louise von Krockow opublikowała w 1800 r. w Królewcu. Książka została wydana przez Gdańską Galerię Miejską i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Nagrody wręczono w Bibliotece Miejskiej w Kościerzynie.