„Teatr żydowski w Gdańsku 1876‒1968” – relacja ze spotkania autorskiego z Mieczysławem Abramowiczem
17 marca (II dzień święta Purim) o godzinie 17.00 w Nowej Synagodze przy ulicy Partyzantów 7 w Gdańsku odbyła się premiera książki Mieczysława Abramowicza Teatr żydowski w Gdańsku 1876‒1968 wydanej przez Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenie współorganizowane było przez wydawców oraz Gminę Wyznaniową Żydowską w Gdańsku. Z autorem rozmawiały prof. Małgorzata Jarmułowicz i dr Katarzyna Kręglewska. Wydarzenie uświetnił koncert akordeonowy Pawła Zagańczyka oraz lektura fragmentów książki w wykonaniu aktora Teatru Wybrzeże, Jacka Labijaka. Zachęcamy do obejrzenia relacji uwiecznionej na fotografiach autorstwa Andrzeja Leszczyńskiego.
W niniejszej publikacji, będącej rozszerzoną wersją pracy doktorskiej, Mieczysław Abramowicz szczegółowo omawia dzieje teatru żydowskiego w Gdańsku na przestrzeni XIX i XX wieku: począwszy od pierwszych występów Nathana Schwarza w 1876 roku, poprzez działalność stałego Teatru Żydowskiego w latach 30. XX wieku, aż po występy teatru Idy Kamińskiej po drugiej wojnie światowej. Wzbogacona licznymi, dotychczas nigdzie niepublikowanymi ilustracjami książka przywołuje miejsca, w których występowali aktorzy, i przybliża biogramy związanych z teatrem żydowskim artystów.
Mieczysław Abramowicz ‒ wieloletni pracownik Działu Teatralnego Muzeum Narodowego w Gdańsku, badacz dziejów Żydów gdańskich, autor wielu prac naukowych i publicystycznych na ten temat.