„Sekrety gwiazd” — wernisaż wystawy obrazów Karoliny Wojnowskiej-Paterek
15 czerwca o 13.00 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego odbył się wernisaż wystawy obrazów Karoliny Wojnowskiej-Paterek „Sekrety gwiazd. Co łączy naukę i sztukę? Secrets of the Stars. What links science and art?”. Wystawa organizowana jest przez Uniwersytet Gdański i Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, a jej kuratorkami są Marta Szaszkiewicz i Magdalena Jaszcza.
Jak mówi Rektor Uniwersytetu Gdańskiego Profesor Piotr Stepnowski: „W dobie współczesnych odkryć naukowych coraz bardziej fascynuje nas to, co jest poza człowiekiem, przyrodą, Ziemią. To, co jest poza naszą prostą percepcją i możliwościami pomiarowymi. Jakie zagadki wciąż skrywa w sobie wszechświat? Co dzieje się w mikroświecie, którego próbę opisu podejmuje fizyka kwantowa? To pytania nurtujące niezliczone rzesze naukowców. Malarstwo Karoliny Wojnowskiej-Paterek, które mamy przyjemność zaprezentować na Uniwersytecie Gdańskim na wystawie Sekrety gwiazd. Co łączy naukę i sztukę?, pozwala nam przyjrzeć się z bliska galaktykom odległym o miliardy lat świetlnych, a dzięki naukowym komentarzom do obrazów inspirowanych mgławicami, gwiazdami i galaktykami dowiadujemy się czegoś więcej na temat tych ciał niebieskich i zachodzących tam zjawisk”.
Wydarzeniu towarzyszyła premiera katalogu pod redakcją dr hab. Marcina Wieśniaka, prof. UG.
Okres trwania ekspozycji: 15.05.2023 – 20.08.2023
Karolina Wojnowska-Paterek — doktor w zakresie sztuk pięknych, artystka i architekt. Jej działalność artystyczna ma charakter interdyscyplinarny. Jest członkiem Polskiej Izby Architektów SARP. Przez lata zajmowała się zarówno działalnością artystyczną, jak i projektowaniem, co wywarło wpływ na jej pracę twórczą. Obok malarstwa i rzeźby w jej dorobku artystycznym znajdują się działania związane z szeroko pojętym kształtowaniem przestrzeni, jak eksperymentalne instalacje artystyczne wykorzystujące światło i barwę do kształtowania przestrzeni, wystawiane w muzeach w Polsce i za granicą. Najnowsza instalacja artystyczna, Wanderings of Light, popularyzuje idee mechaniki kwantowej. Zajmuje się także dydaktyką. Była mentorem studiów w międzynarodowym programie “Public Space of Tomorrow”, organizowanym przez Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej i ISOCARP (International Society of City and Regional Planners), w latach 2020-2021 była zatrudniona na etacie naukowo-dydaktycznym na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Relację z wydarzenia można obejrzeć na stronie Uniwersytetu Gdańskiego.