Dwa światy Andrzeja Szeptyckiego — spotkanie z prof. Magdaleną Nowak w ECS

12.06.2023
Czas czytania: < 1 min.

Dwa światy Andrzeja Szeptyckiego — spotkanie z prof. Magdaleną Nowak w ECS

19 czerwca o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności (biblioteka ECS, 1 piętro) odbędzie się spotkanie z prof. Magdaleną Nowak wokół książki Dwa światy. Problem identyfikacji narodowej Andrzeja Szeptyckiego… i jej ukraińskiego tłumaczenia przez Andrija Pawłyszyna. Spotkanie odbędzie się w języku ukraińskim i polskim (bez tłumaczenia).

Publikacja Два світи. Проблема національної ідентифікації Андрея Шептицького в 1865–1914 роках jest pierwszą w światowej historiografii tak obszerną i kompleksową pracą o Szeptyckim omawiającą jego dzieciństwo, młodość, początki kariery i kilka pierwszych lat posługi arcybiskupiej. W pracy opisane zostały kwestie stanowiące tło historyczne dzisiejszego konfliktu, głównie narodziny i kształtowanie się ukraińskiej identyfikacji narodowej na przełomie XIX i XX wieku.

Dr hab. Magdalena Nowak, prof. UG — historyczka z Instytutu Historii, Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w relacjach polsko-ukraińskich w XIX i XX wieku.

Prowadzenie: prof. dr hab. Marek Wilczyński — literaturoznawca, pracujący w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Książkę w dniu promocji będzie można nabyć w bibliotece ECS po spotkaniu (tylko gotówka).