Recenzja „Polskiej leksykografii autorskiej” w czasopiśmie „Idiolekty”
W czasopiśmie „Idiolekty” nr 1(2024), s. 143 –150, prof. Anna Kozłowska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) recenzuje książkę prof. Katarzyny Wojan Polska leksykografia autorska (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2024).
Jak pisze prof. Anna Kozłowska:
Autorka szeroko potraktowała (…) obecny w tytule swojej monografii przymiotnik polski. „Polskość” jest tu rozumiana na trzy nierozłączne sposoby – jako cecha charakteryzowanego materiału (chodzi o teksty powstałe pierwotnie po polsku), jako przymiot opracowania (przede wszystkim jego język) i/lub autoidentyfikacja jego autora (…).
Rozległość ujęcia, która wynika z przedstawionych zasad, pociąga za sobą imponującą obszerność rejestrowanego materiału (bibliografia obejmuje 2387 pozycji), który pokazuje ogrom dorobku leksykografii autorskiej oraz rozmaitość jej dokonań, tak pod względem zakresu i doboru przedmiotów opisu, jak i form, funkcji, a także adresatów opracowań (…). Uświadamia on m.in. – co dla odbiorców z kręgu akademickich może być sporym zaskoczeniem – że słowniki autorskie nie zawsze mają charakter naukowy i że służą bardzo rozmaitym celom.
Całość można przeczytać tutaj.