Szymborska: kolaż gdański, czyli podróż artystycznymi i życiowymi śladami Wisławy Szymborskiej

Czas czytania: 2 min.

3 października 2023 roku Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego przeniosła swoich licznie zgromadzonych gości w wyjątkową podróż w czasie i przestrzeni. Dzięki zaangażowaniu głównego organizatora projektu Szymborska: kolaż gdański –  SIA Jantar, a także współorganizatorów: ACK UG Alternator, Wydawnictwa UG, Księgarni Uniwersyteckiej oraz Muzeum UG uczestnicy wydarzenia mieli okazję wejść do artystycznego świata Wisławy Szymborskiej. Niezwykły zmysł obserwacji i umiejętność ubierania spostrzeżeń w poruszający język poezji, wrażliwość i dowcip, a także nietypowe zainteresowania stały się tematami spektaklu, wystawy i spotkania autorskiego z sekretarzem Wisławy Szymborskiej, Michałem Rusinkiem.

Projekt oficjalnie zainaugurował wernisaż wystawy, na którą składa się kilkadziesiąt wyklejanek Wisławy Szymborskiej, pochodzących z prywatnych zbiorów jej przyjaciół i spadkobierców, a także fotografie poetki wykonane przez Joannę Helander. Ekspozycja ma charakter interaktywny – na chętnych w sali wystawowej czeka stanowisko do samodzielnego wyklejania, a powstałe w ten sposób prace są wyświetlane na ekranie umieszczonym w Galerii. Wystawę w Bibliotece UG można zwiedzać do 30 października.

Kolejnym punktem inicjatywy zainspirowanej Patronką Roku 2023 było spotkanie z profesorem Michałem Rusinkiem, sekretarzem Wisławy Szymborskiej, a obecnie prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej. Autor książki Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej (Wydawnictwo Znak, 2023) oraz Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci (Zygzaki, 2023) w rozmowie z dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego Joanną Kamień opowiadał o Szymborskiej codziennej – lubiącej językowe zabawy, rozmowy ze zwykłymi ludźmi, unikającej rozgłosu i doniosłych wydarzeń; podchodzącej do spraw z nieprzeciętnym poczuciem humoru i dystansem. W trakcie spotkania można było zakupić zarówno książkę autorstwa Rusinka, jak i nowe wydania poezji Szymborskiej.

Po spotkaniu widzowie zostali zaproszeni na spektakl Szymborska: kolaż, stworzony przez Akademickie Centrum Kultury UG, studentów wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Gdańskim, tancerki Teatru Tańca „Kiosk Ruchu” i solistki Studia Wokalnego UG. Zainspirowane – zarówno pod względem tematyki, jak i techniki wykonania – kolażową twórczością Szymborskiej, swoją premierę miało w marcu 2023 roku podczas Święta Uniwersytetu Gdańskiego. Na scenie spotykamy kilka wcieleń poetki, ukazujących różne oblicza jej osobowości i dojrzałości: od dzieciństwa, po starość. Podróżujemy także po równoległych światach: mieszkaniu poetki, czy mównicy w Sztokholmie, gdzie Szymborska odbierała literacką nagrodę Nobla w 1996 roku. Autorką scenariusza jest Barbara Madany, choreografię opracowała Agata Gregorkiewicz, za oprawę muzyczną i przygotowanie występów odpowiada Krzysztof Majda, a opiekę nad aktorami sprawował Piotr Biedroń (aktor Teatru Wybrzeże). Przedstawienie zostało nagrodzone Grand Prix na festiwalu Studencka Wiosna Teatralna w Lublinie.

Projekt Szymborska: kolaż gdański został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Tomasza Nowickiego oraz relacji filmowej ze spotkania autorstwa Macieja Liedera.