25 lat polskiej Nagrody Goncourtów

Format: 150 x 210 mm

25 lat polskiej Nagrody Goncourtów

Produkt dostępny wkrótce

Nagroda Goncourtów to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla literatury frankofońskiej na świecie, a jego polski odpowiednik objęła patronatem sama Akademia Goncourtów. W Polsce międzynarodowa wersja tej nagrody wręczana jest od ponad 25 lat, a w jej ślad poszły inne kraje – obecnie aż 40 państw.

Polska Nagroda Goncourtów pozwoliła polskim czytelnikom odkryć takich autorów, jak: Michel Houellebecq, Hervé Le Tellier, Alain Mabanckou, Frédéric Beigbeder, Delphine de Vigan, Mohamed Mbougar Sarr oraz Grégoire Bouillier.

Romanistka i wieloletnia koordynatorka projektu na Uniwersytecie Gdańskim, dr Katarzyna Kotowska, w swojej publikacji analizuje historię nagrody, powołując się na testamentowe zapisy Edmonda de Goncourt – pisarza i krytyka literackiego – oraz polskiego odpowiednika tego wyróżnienia. Jakie znaczenie miało ono dla polskiego rynku literackiego? Jaką rolę w jego przyznawaniu odegrali studenci? Jak wygląda przyszłość nagrody?

Publikacja napisana jest w języku polskim i francuskim.

Logo Wydawnictwa UG

ul. Armii Krajowej 119/121