Inauguracja roku akademickiego 2022/2023

Inauguracja roku akademickiego 2022/2023

3 października 2022 roku w czytelni Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się inauguracja roku akademickiego 2022/2023. Rektor uczelni, prof. dr hab. Piotr Stepnowski w otwierającym uroczystość przemówieniu odwołał się do morskiej tradycji uniwersytetu, przekonując, że naukę i morze łączy wiele, obie są „tajemnicze i pociągające” i wciąż czekają na odkrycie.

Ważnym punktem inauguracji było przedstawienie idei partnerstwa nadmorskich uczelni w ramach Programu Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego SEA-EU, w który zaangażowane są ośrodki naukowe z Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii Włoch i Polski, a u jego podstaw leży działanie ukierunkowane na zrównoważony rozwój obszarów morskich i oceanicznych, ochronę środowiska oraz prawa morskiego.

Inauguracji towarzyszyło ponadto oficjalne otwarcie wystawy SEA EU by the Sea. Nadmorskie uniwersytety SEA EU w malarstwie Anety Oniszczuk-Jastrząbek. Zgromadzeni goście mogli podziwiać impresyjne obrazy wizerunków uniwersytetów objętych programem SEA-EU, namalowanych przez Kierownik Katedry Transportu i Handlu Morskiego na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, prof. UG dr hab. Anetę Oniszczuk-Jastrząbek.

Wystawę zorganizowaną przez Uniwersytet Gdański, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego można obejrzeć na parterze Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego do 10 lutego 2023 roku.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z inauguracji wykonanych przez Tomasza Nowickiego.