Kolegium Redakcyjne

Kolegium Redakcyjne

Kolegium Redakcyjne Wydawnictwa na kadencję 2020–2024 zostało powołane na mocy Zarządzenia nr 81/R/24 Rektora Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 2 września 2024 roku w sprawie powołania Kolegium Redakcyjnego Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego na kadencję 2024–2028. Kompetencje oraz zasady powoływania Kolegium Redakcyjnego Wydawnictwa reguluje § 4 Regulaminu Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego, w myśl którego:

  1. Kolegium Redakcyjne w składzie minimum 3 osób powołuje Rektor spośród nauczycieli akademickich zatrudnionych w Uniwersytecie Gdańskim wyróżniających się dorobkiem publikacyjnym.
  2. Pracami Kolegium kieruje Dyrektor.
  3. Zadaniem Kolegium jest:
    • dbałość o osiągnięcie wysokich standardów wydawniczych oraz zapewnienie sprawnej realizacji strategii Wydawnictwa;
    • ocena merytoryczna publikacji składanych do Wydawnictwa;
    • przeprowadzenie procesu kwalifikowania pracy do wydania;
    • podejmowanie decyzji w sprawie dofinansowania wydania podręczników akademickich i monografii stanowiących rozprawy habilitacyjne.

Kolegium Redakcyjne Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego:

DR HAB. JOANNA BEDNARZ, PROF. UG

joanna.bednarz@ug.edu.pl

doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, Kierownik Katedry Biznesu Międzynarodowego na Wydziale Ekonomicznym UG, Członkini Kolegium Redakcyjnego Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego na kadencję 2024–2028. Specjalizuje się w tematyce konkurencyjności międzynarodowej, internacjonalizacji przedsiębiorstw, zarządzania marką i produktem.

DR HAB. RADOSŁAW KOSSAKOWSKI, PROF. UG

radoslaw.kossakowski@ug.edu.pl

profesor socjologii, prodziekan ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej, kierownik Zakładu Socjologii Sportu i Zdrowia, członek Rady Dyscyplin Nauk Socjologicznych na Uniwersytecie Gdańskim. Jego naukowe zainteresowania koncentrują się wokół socjologii sportu, football studies, a także problematyki związanej z męskością. Laureat UEFA Research Grant Programme. Publikacje jego autorstwa ukazywały się w czasopismach o międzynarodowym zasięgu, takich jak “International Review for the Sociology of Sport”, “Sport in Society”, “Soccer & Society” oraz “Sociology of Sport Journal”. W ostatnim czasie jego książki były wydawane przez wydawnictwa takie jak Manchester University Press, Palgrave i Routledge.

PROF. DR HAB. BEATA MOŻEJKO

beata.mozejko@ug.edu.pl  

historyk, profesor w Zakładzie Historii Średniowiecza Polski i Nauk Pomocniczych Historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistka w zakresie średniowiecznego Gdańska, Jagiellonów i Hanzy. Zajmuje się historią gospodarczą i społeczną, zwłaszcza sytuacją kobiet w średniowieczu. Autorka licznych monografii historycznych, redaktor naukowa tomów publikowanych przez wydawnictwo Routledge (2017 i 2021). Dyrektor Centrum Badań Memlingowskich na Uniwersytecie Gdańskim, prezeska Towarzystwa Domu Uphagena, wiceprzewodnicząca Rady Muzeum przy Muzeum Zamkowym w Malborku (2019–2023), członkini prezydium Komisji Nauk Historycznych PAN (2020–2023), a także od 2019 r. międzynarodowego Komitetu MECERN (Medieval Central European Research Network) oraz Komitetu Wiedzy Gedanopedii, od 2021 r. członek-korespondent Centrum Studiów Średniowiecznych w Pradze (Centre for Medieval Studies).

DR HAB. TOMASZ SWOBODA, PROF. UG

tomasz.swoboda@ug.edu.pl

romanista, profesor w Zakładzie Literatur Romańskich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Studiów Doktoranckich, eseista i tłumacz. Autor książek „To jeszcze nie koniec?” (2009), „Historie oka. Bataille, Leiris, Artaud, Blanchot” (2010), „Histoires de l’œil” (2013) oraz „Powtórzenie i różnica. Szkice z krytyki przekładu” (2014). Laureat nagrody „Literatury na Świecie” za przekład oraz Nagrody im. Andrzeja Siemka za „Historie oka”. Specjalista w zakresie nowoczesnej literatury polskiej i francuskiej. Tłumaczył na polski m.in. Baudelaire’a, Nervala, Bataille’a, Leirisa, Sartre’a, Barthes’a, Caillois, Starobinskiego, Didi-Hubermana i Le Corbusiera, a także serię komiksową Ariol. Członek kapituły Nagrody Literackiej Gdynia.

DR HAB. TOMASZ WIDŁAK, PROF. UG

tomasz.widlak@prawo.ug.edu.pl

prawnik, profesor uczelni w Katedrze Teorii i Filozofii Państwa i Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej (IVR), ekspert ds. etyki badań naukowych w Komisji Europejskiej. Specjalizuje się w filozofii prawa, teorii prawa, prawie biomedycznym i prawie międzynarodowym.

Logo Wydawnictwa UG

ul. Armii Krajowej 119/121
81-824 Sopot

+48 58 523 14 83
wydawnictwo@ug.edu.pl