Spotkanie ze Stefanem Chwinem w Europejskim Centrum Solidarności

30.03.2023
Czas czytania: 2 min.

Spotkanie ze Stefanem Chwinem w Europejskim Centrum Solidarności

Zapraszamy na spotkanie ze Stefanem Chwinem, autorem Wolności pisanej po Jałcie (WiMBP w Gdańsku, WUG, 2022), które odbędzie się 20 kwietnia o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności. Z autorem o książce porozmawia Grzegorz Wysocki.

Stefan Chwin, pisarz z Gdańska, specjalista od stawiania niewygodnych pytań, znów burzy dobrostan czytelnika. Czy pamięć sprzyja rozwojowi demokracji? Czy ironia może być językiem prawdy? O czym lepiej nie mówić głośno w Polsce? – to niewielka liczba pytań spośród tych, które mnoży Wolność pisana po Jałcie.

Polska kultura nadawała słowu „wolność” znaczenia tak dalece sprzeczne, że trudno chyba znaleźć w ludzkim języku słowo o sensach bardziej rozciągliwych, z którymi – jak dowodzi historia – można zrobić wszystko.Ileż to razy oświadczano z oburzeniem: „To, co wy nazywacie wolnością, żadną wolnością nie jest!”. Ileż to razy spierano się o to, która wolność jest „prawdziwa”, a która „fałszywa”! Wypowiadając słowo „wolność”, co innego miał na myśli Jan Paweł II, co innego Bolesław Bierut, co innego Rafał Wojaczek.

Stefan Chwin

Stefan Chwin – profesor zwyczajny nauk humanistycznych, powieściopisarz, krytyk i historyk literatury, a także eseista i grafik. Laureat nagród na najważniejszych festiwalach literackich i kulturalnych w Polsce i za granicą. Nagrodzony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2002), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008) czy Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską i europejską kulturą XIX i XX wieku (2013). Członek Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Polskiego PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz kolegium redakcyjnego „Kwartalnika Artystycznego”.

Grzegorz Wysocki – Dziennikarz i publicysta „Gazety Wyborczej”. Autor wielu wywiadów, cyklu rozmów z wyborcami PiS, przeglądów opinii Wszystkie Strony czy pisanego w pandemii „Dziennika czasów zarazy”. Wcześniej m.in. szef WP Opinie, wydawca strony głównej WP, redaktor WP Książki, felietonista „Dwutygodnika” i krytyk literacki. Nałogowo czyta papierowe książki i gazety oraz ogląda seriale.

W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę.