Nadmorskie uniwersytety SEA EU w malarstwie Anety Oniszczuk-Jastrząbek

23.09.2022
Czas czytania: < 1 min.

Nadmorskie uniwersytety SEA EU w malarstwie Anety Oniszczuk-Jastrząbek

Uniwersytet Gdański, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na wystawę SEA EU by the Sea. Nadmorskie uniwersytety SEA EU w malarstwie Anety Oniszczuk-Jastrząbek. Kierownik Katedry Transportu i Handlu Morskiego na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, prof. UG dr hab. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek w impresyjnych obrazach umieściła wizerunki uniwersytetów wchodzących w skład Programu Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego SEA EU. Program ten łączy Uniwersytet Gdański z z ośmioma uczelniami z Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii i Włoch, a u jego podstaw leży strategiczne partnerstwo międzynarodowe ukierunkowane na zrównoważony rozwój obszarów morskich i oceanicznych, ochronę środowiska i prawa morskiego.

Jak mówi Aneta Oniszczuk-Jastrząbek:

Każde z partnerskich miast jest inne, ale wszystkie łączy jedno: morze. Malując obrazy, starałam się oddać emocje i refleksje, jakie mi towarzyszyły, ale także klimat danego miejsca. Czasem to były zwracające moją uwagę szczegóły, a innym razem całe otoczenie. Za obrazami prezentowanymi w tym katalogu kryją się konkretne sytuacje, nieoczekiwane zdarzenia, przygody, ale przede wszystkim ludzie, z którymi mogłam to wszystko przeżywać. W jednej ze swoich książek Peter F. Drucker napisał „Przeciętność to trzy czwarte drogi do zbędności”. Projekt European University of the Seas SEA EU przeciętny nie jest.

Obrazy można będzie obejrzeć od 4 października do 10 lutego 2023 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego.

Kuratorzy: Joanna Kamień & Marta Szaszkiewicz

Współpraca: Magdalena Jaszcza

Sponsor: Avocado Creative Studio

Patroni Medialni: Radio Gdańsk | Namiary Sp. z o. o. | Zawsze Pomorze | gospodarkamorska.pl | Radio MORS | Gazeta Uniwersytecka