25 lat polskiej Nagrody Goncourtów na Festiwalu Conrada

30.09.2024
[rt_reading_time label="Czas czytania:" postfix="min." postfix_singular="min."]

25 lat polskiej Nagrody Goncourtów na Festiwalu Conrada

Tegorocznej edycji Festiwalu Conrada w Krakowie (23–29 października 2024) – podobnie jak w latach poprzednich – towarzyszyć będzie uroczysta ceremonia wręczenia polskiej Nagrody Goncourtów. Jest to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla literatury frankofońskiej na świecie, a jego polski odpowiednik objęła patronatem sama Akademia Goncourtów. W Polsce międzynarodowa wersja tej nagrody wręczana jest od ponad 25 lat, a w jej ślad poszły inne kraje – obecnie aż 40 państw.

Polska Nagroda Goncourtów pozwoliła polskim czytelnikom odkryć takich autorów, jak: Michel Houellebecq, Hervé Le Tellier, Alain Mabanckou, Frédéric Beigbeder, Delphine de Vigan, Mohamed Mbougar Sarr oraz Grégoire Bouillier.

Romanistka i wieloletnia koordynatorka projektu na Uniwersytecie Gdańskim, dr Katarzyna Kotowska, w swojej publikacji analizuje historię nagrody, powołując się na testamentowe zapisy Edmonda de Goncourt – pisarza i krytyka literackiego – oraz polskiego odpowiednika tego wyróżnienia. Jakie znaczenie miało ono dla polskiego rynku literackiego? Jaką rolę w jego przyznawaniu odegrali studenci? Jak wygląda przyszłość nagrody?

25 lat polskiej Nagrody Goncourtów już wkrótce ukaże się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego. Książka będzie dostępna w festiwalowej księgarni podczas Festiwalu Conrada. Publikacja jest współfinansowana przez Instytut Francuski w Polsce.