Świąteczne rekomendacje prezentowe

14.12.2023
Czas czytania: < 1 min.

Świąteczne rekomendacje prezentowe

Nie macie pomysłu na prezent? Przygotowaliśmy dla was świąteczne rekomendacje prezentowe, które pomogą wam wyjść z opresji i na pewno sprawią wiele radości obdarowanym! Oprócz listy książek, które powinny znaleźć się pod choinką każdego książkowego mola, publikujemy krótki przewodnik, w którym tłumaczymy kto i dlaczego powinien przeczytać dany tytuł.

Dla historyków i badaczy pomorskich dziejów: Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku, red. Mateusz Cwaliński

Niepoznana przybliża najdawniejsze okresy dziejów Gdyni – losy pierwszych przybyszów i osadników na tych terenach oraz ich następców do czasów średniowiecza.

Dla fanów teatru i Szekspira: Jerzy Limon, Z kurtyną i bez

Zbiór felietonów prof. Jerzego Limona – teatrologa, szekspirologa, założyciela i pierwszego dyrektora Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, publikowanych w magazynie „Prestiż” w latach 2016–2021.

Dla kinomanów: Marta Maciejewska, Dialektyka formy. Pełnometrażowe filmy fabularne Jana Švankmajera

Omówienie pełnometrażowej twórczości jednego z najbardziej oryginalnych twórców kina, znanego przede wszystkim z krótkometrażowych animacji.

Dla kinomanów: Grażyna Świętochowska, Kino mniejsze. W kręgu filmów czeskiej i słowackiej Nowej Fali

Próba odczytania fragmentu historii kinematografii czeskiej i słowackiej za pomocą pojęć wyprowadzonych z praktyki myślenia kinem, zawartych w pracach Gilles’a Deleuze’a i Felixa Guattariego. Książka zwyciężyła w konkursie Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami w kategorii Debiut Roku 2022.

Dla prawników i filozofów: Jerzy Zajadło, Cyceron, Demostenes i Arystofanes dla prawników

Trzy książki prof. Jerzego Zajadły poświęcone postaciom starożytnej Grecji i Rzymu. Odwołując się do ich twórczości, Jerzy Zajadło nie tylko wskazuje na wielowiekowe tradycje humanistyczne, które stoją u podstaw współczesnych uniwersytetów, ale też stara się czerpać z nich inspirację dla współczesnej myśli prawniczej.

Dla miłośników poezji: Patrycjusz Dziczek, My, dorośli zagubieni chłopcy

Najnowszy tomik poezji Patrycjusza Dziczka, zawierający refleksje dotyczące rodzinnych więzi oraz ojcostwa i wynikającej z tej roli odpowiedzialności.