„Kinematograf o sobie…” – spotkanie autorskie z Pawłem Bilińskim i pokaz filmu „Historia niemoralna”

31.03.2022
[rt_reading_time label="Czas czytania:" postfix="min." postfix_singular="min."]

„Kinematograf o sobie…” – spotkanie autorskie z Pawłem Bilińskim i pokaz filmu „Historia niemoralna”

Centrum Filmowe UG oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na spotkanie z dr. Pawłem Bilińskim – autorem książki Kinematograf o sobie. Autotematyzm w polskim kinie fabularnym. Rozmowę poprowadzi dr Bartosz Filip, a tuż po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu Historia niemoralna (1990) w reżyserii Barbary Sass. Spotkanie odbędzie się 11 kwietnia (poniedziałek) o 17.00 w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy (Wita Stwosza 53, Gdańsk). Cena biletu: 15 zł.

Kinematograf o sobie. Autotematyzm w polskim kinie fabularnym to pierwsza monografia poświęcona autotematycznym tropom w polskim kinie fabularnym. Książka Pawła Bilińskiego eksploruje tę niezwykle pojemną kategorię, do której przyporządkować można utwory znacznie różniące się od siebie zarówno estetyką, jak i narracją. Paweł Biliński opisuje, jak na przestrzeni kolejnych dekad w rodzimej kinematografii kształtowała się refleksywna poetyka, przyglądając się różnorodnym produkcjom, wśród których można znaleźć dzieła powszechnie uznane oraz te zapomniane. Wśród analizowanych filmów znajduje się także Historia niemoralna.

Dr Paweł Biliński — filmoznawca, adiunkt w Zakładzie Filmu i Mediów na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, opiekun redakcji „Magazynu Filmowego Cinerama”. Kurator przeglądów filmowych w Kinie Żak, koordynator cyklu edukacyjnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego: Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, wykładowca Akademii Polskiego Filmu. Specjalista w zakresie kina współczesnego i amerykańskiego. Publikował m.in. w „Ekranach”, „Kwartalniku Filmowym”, „Panoptikum”, „Pleografie: kwartalniku Akademii Polskiego Filmu”, „Blizie”.

Dr Bartosz Filip — filmoznawca, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Autor artykułów w czasopismach, m.in. „Dwutygodniku”, „Kinie”, „Ekranach” oraz monografiach zbiorowych (m.in. Kino polskie wobec II wojny światowej oraz Kino, którego nie ma). Specjalista w zakresie historii kina polskiego. Główny Specjalista ds. Kreacji i Organizacji w Nadbałtyckim Centrum Kultury.