Wernisaż wystawy Pierścienie czasu / Z domu

Czas czytania: 2 min.

Wernisaż wystawy Pierścienie czasu / Z domu

21 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy do Wielkiej Zbrojowni na wernisaż wystawy Pierścienie czasu / Z domu.

Wystawa porusza problematykę CZASU/ PRZEMIJANIA, przedstawiając ją za pomocą języka sztuki i nauki. Do projektu zaproszono naukowców z dziedziny historii, fizyki kwantowej, medycyny, filozofii, ekonomii, reprezentujących Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny i Akademię Sztuk Pięknych oraz 33 artystów krajowych i zagranicznych reprezentujących polskie, duńskie i niemieckie Akademie Sztuk Pięknych. Kuratorem przedsięwzięcia jest prof. Zbigniew Gorlak.

Projekt badawczy łączy dwie dziedziny: naukę i sztukę. Artysta w swojej pracy twórczej zajmuje się tematyką czasu, formułuje treści w materii artystycznej (malarstwo, rzeźba, grafika, multimedia), budując narracje o przemijaniu. Założeniem projektu jest przedstawienie problematyki ogólnie rozumianego czasu i przenikające się w wielu płaszczyznach formalnych, zarówno w warstwie naukowej i artystycznej, korzystając ze współpracy na poziomie Międzyuczelnianym i Międzynarodowym. Do Projektu zaproszono naukowców, z wielu dziedzin (historyków, fizyków, medyków, przemysłowców, etyków, ekonomistów), reprezentujących Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny i Akademię Sztuk Pięknych oraz krajowych i zagranicznych artystów. Wśród 33 zaproszonych twórców są reprezentanci wszystkich ośrodków Akademii i Uniwersytetu Artystycznego w Polsce, a także artyści z Danii i Niemiec.

Projekt powstaje dzięki współfinansowaniu przez ZAiKS , Fundację Wspólnota Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz ASP w Gdańsku. Przedsięwzięcie jest pierwszym zamierzeniem edytorskim tego typu, który dla Wydziału obejmuje organizację w zakresie upowszechniania nauki oraz poszerza rozwój i wymianę międzyśrodowiskową i uczelnianą. Promocja Wydawnictwa to realizacja edytorska, która zaprezentowana będzie na wernisażu prac artystów biorących udział w Projekcie 21 kwietnia 2023 w ASP w Gdańsku.

Artyści: Ignacy Czwartos / Jacek Kornacki / Marek Sak / Elżbieta Banecka / Przemysław Łopaciński / Stanisław Białogłowicz / Sławomir Witkowski / Czeslaw Podleśny / Grzegorz Radecki / Andreas Guskos / Vahram Mkhitaryan / Sławomir Toman / Artur Wyszecki / Zbyszek Kosmala / Stanisław Baj / Błażej Ostoja Lniski / Zdzisław Wiatr / Anna Szewczyk / Ryszard Kowalewski / Jacek Rykała / Mikołaj Kowalski / Zbigniew Romańczuk / Roman Gajewski / Piotr Sonnewend / Jan Rylke / Maciej Śmietański / Krzysztof Kiwerski / Anna Bem Borucka / Maciej Klauzner / Erazm Wojciech Felcyn / Łukasz Butowski / Zbigniew Gorlak / Michał Wirtel

Naukowcy i zaproszeni goście: Joanna Kamień (Wydawnictwo UG) / prof. Wiesław Laskowski (UG) / dr hab. Zbigniew Mańkowski (ASP) / dr inż. Grzegorz Szychliński (MZ) / prof. Beata Możejko (UG) / prof. Maciej Śmietański (GUMED) / prof. Wojciech Glac (UG) / prof. Stanisław Judycki (UG) / Andrzej Stelmasiewicz ASTE Przedsiębiorca Fundacja Wspólnota / prof. Magdalena Markiewicz

Więcej informacji na stronie ASP.