Wernisaż wystawy Gdańskie ślady Szekspira na Uniwersytecie Gdańskim

Czas czytania: 2 min.

Wernisaż wystawy Gdańskie ślady Szekspira na Uniwersytecie Gdańskim

24 maja 2022 roku o godz. 17.00 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego odbył się wernisaż wystawy Gdańskie ślady Szekspira Echoes of Shakespeare in Gdańsk: Chodowiecki & Limon. Ekspozycja została zorganizowana w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych i naukowych „Jerzy Limon: Inspiracja – Dialog – Polemika”, organizowanych przez Uniwersytet Gdański, Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense poświęconych założycielowi Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i wybitnemu szekspirologowi Jerzemu Limonowi. Wystawa została zorganizowana przez Uniwersytet Gdański i Muzeum Narodowe w Gdańsku, a jej kuratorami są ze strony Muzeum Narodowego w Gdańsku — kustosz Alicja Andrzejewska-Zając, a ze strony Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego — dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego Joanna Kamień. Wystawę otworzyli Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski oraz Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku prof. Jacek Friedrich.

Dwujęzyczna polsko-angielska wystawa prezentuje 80 grafik i ilustracji autorstwa Daniela Chodowieckiego do Hamleta, Makbeta, Henryka IV, Wesołych Kumoszek z Windsoru i Koriolana ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz ponad 30 prac z prywatnej kolekcji Jerzego Limona inspirowanych twórczością Szekspira. Wystawie towarzyszy filmowa kompilacja komentarzy Profesora Jerzego Limona, przygotowana na podstawie wygłaszanych przez niego wcześniej wykładów o Szekspirze dotyczących Burzy, Hamleta i Makbeta. Szczególną uwagę kuratorzy poświęcili na wystawie Burzy, która była ulubioną sztuką Profesora Limona.

Partnerem wystawy jest Bank Pekao, a sponsorem NDI. Wystawa powstała także przy wsparciu finansowym miasta Gdańska. Patronat honorowy nad wystawą objęli: Pani Justyna Limon, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski oraz Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

Ekspozycji towarzyszyła także premiera wydanego przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego obszernego katalogu zawierającego teksty organizatorów wystawy, muzealników, teatrologów i szekspirologów.

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających od 25 maja do 31 lipca 2022 roku w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Wstęp bezpłatny.

Zachęcamy do obejrzenia galerii z wernisażu. Fotografie wykonał Tomasz Nowicki.

Godziny otwarcia:

wtorek – piątek: 10.00-17.00

sobota: 10.00-15.00

niedziela, poniedziałek: wystawa nieczynna

Od 1 lipca 2022 r.

wtorek – piątek: 10.00-15.00

poniedziałek, sobota, niedziela: nieczynne

Zachęcamy do zapoznania się z reportażem z wernisażu wystawy wykonanym przez Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej Uniwersytetu Gdańskiego.