Uroczystość 100. rocznicy powstania Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku

Gdańskie Towarzystwo Naukowe, Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na uroczyste zakończenie obchodów 100. rocznicy powstania Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w II Wolnym Mieście w Gdańsku, które odbędzie się dnia 18 listopada 2022 roku o godzinie 15.00 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego.

W roku 2022 przypada 100. rocznica powstania Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w II Wolnym Mieście Gdańsku oraz 280. rocznica założenia w Gdańsku Societas Physicae Experimentalis. W 2020 roku minęło 300 lat od zaistnienia w Gdańsku pierwszego w I Rzeczypospolitej i dziesiątego w kręgu kultury europejskiej towarzystwa Societas Litteraria cuius symoblum virtutis et scientarium inceremnta, dedykowanego humanistyce oraz naukom przyrodniczym. Powstałe w roku 1956 Gdańskie Towarzystwo Naukowe oraz dwa lata później Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, czują się spadkobiercami spuścizny założonego w 1922 roku Towarzystwa Przyjaciół Nauki Sztuki.

W programie przewidziane są wystąpienia JM Rektora UG, prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego, Prezesa GTN, prof. dr. hab. Jerzego Błażejowskiego, Prezesa GTPS, Bieniamina Kowalskiego, Dyrektor Wydawnictwa UG Joanny Kamień i Dyrektora Biblioteki UG Romana Tabisza. Ponadto w trakcie uroczystości odbędzie się promocja książek Sto lat Gdańskiego Towarzystwa Naukowego kontynuatora tradycji Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku i LXXXI tomu Rocznika Gdańskiego.