Reportaż z premiery książki Stefana Chwina „Wolność pisana po Jałcie”

Reportaż z premiery książki Stefana Chwina „Wolność pisana po Jałcie”

20 czerwca 2022 r. o godz. 18.00 miłośnicy literatury tłumnie przybyli do Biblioteki Ratuszowej na premierę książki Stefana Chwina Wolność pisana po Jałcie, wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. Spotkanie z autorem książki poprowadził Michał Nogaś. Goście wydarzenia mogli zakupić książkę w cenie promocyjnej i otrzymać podpis autora. Trzecia pozycja z Serii prozatorskiej, której wydawcą jest WiMBP w Gdańsku, można zakupić w księgarni internetowej WUG oraz w sklepie internetowym WiMBP i filiach biblioteki na terenie Gdańska.

Głównym tematem rozmowy była tytułowa wolność oraz pojęcia bezpośrednio z nią związane: niepodległość i suwerenność. Stefan Chwin zauważył, że chętnie idealizujemy czasy minione, natomiast nie możemy zapominać, że w przeszłości wolność była traktowana jako luksus. Obecnie mamy do czynienia z kreacją historii, co widoczne jest zwłaszcza w szkolnych podręcznikach – można odnieść wrażenie, że we wszelkich zrywach wolnościowych uczestniczyła większość, podczas gdy w rzeczywistości wielu ludzi tak naprawdę starało się dostosować do realiów, w jakich przyszło im żyć. Wolność pisana po Jałcie jest książką niezwykle aktualną wobec współczesnych wydarzeń, toteż spotkanie było dobrą okazją do analizy i osadzenia w kontekście historycznym procesów zachodzących na naszych oczach.

Źródło: Strona WiMBP w Gdańsku

Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej ze spotkania autorstwa Marka Demczuka.

O premierze napisała także redakcja strony Gdansk.pl. Na stronie można znaleźć filmowy zapis z wydarzenia.