Reportaż z wernisażu wystawy Wajda. Człowiek z Gdańska

Reportaż z wernisażu wystawy Wajda. Człowiek z Gdańska

Wystawa Wajda. Człowiek z Gdańska na Uniwersytecie Gdańskim – jak wskazuje Bogna Dziechciaruk-Maj, dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha – naprawdę pokazuje rzeczy zupełnie nieznane. Rzeczy, które były wydobyte z archiwum na potrzeby tej wystawy. I my odkrywamy to i publiczność to odkryje. Tę inną twarz Andrzeja Wajdy, człowieka naprawdę wszechstronnego. Film, teatr, ogromna działalność obywatelska i społeczna, o której nie wolno zapominać. I wreszcie ten jego intymny malarski dziennik, który konsekwentnie przez całe życie tworzył.

Zachęcamy do obejrzenia reportażu z wernisażu wystawy Wajda. Człowiek z Gdańska, który odbył się 4 października w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego i towarzyszył inauguracji Centrum Filmowego UG im. Andrzeja Wajdy. Gościem honorowym wydarzenia była prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona artysty. Wystawę rysunków, szkiców i akwarel Andrzeja Wajdy oraz plakatów do jego filmów, znajdującą się w Bibliotece UG, można zwiedzać do 30 stycznia 2022 roku. Zbiory udostępnione zostały przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie a kuratorami wystawy są: dr Anna Król (Muzeum Manggha) i prof. Kamil Zeidler (Uniwersytet Gdański). Reportaż wykonało Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej.