Promocja książki „Dialektyka formy…” Marty Maciejewskiej + pokaz filmu „Kunstkamera”

Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego im. A. Wajdy i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na promocję książki Marty Maciejewskiej Dialektyka formy. Pełnometrażowe filmy fabularne Jana Švankmajera i pokaz filmu „Kunstkamera” (2022) w reżyserii Jana Švankmajera. Wydarzenie odbędzie się 5 maja o 17.00 w Auli 1.43 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Z autorką porozmawia dr Bartosz Filip.

Švankmajer jest artystą wszechstronnym – rzeźbiarz, lalkarz, poeta, eseista. Najbardziej jednak znany jest jako filmowiec. Obok nazwiska artysty często stawiana jest animacja poklatkowa oraz surrealizm. W swoich filmach animowanych artysta często korzystał z przedmiotów codziennego użytku oraz zwykłych artykułów spożywczych. Układał je w różne kształty, które potem prezentowały groteskowe obrazy. Filmy często interpretowano jako stojące w opozycji do systemu socjalistycznej Czechosłowacji. W latach 90-tych Švankmajer z krótkich metraży przeniósł się na dłuższe formy filmowe, w których animacji było coraz mniej. Tworzył między innymi dokumenty, a „Kunstkamera” ogłosił jako swoje ostatnie dzieło i domknięcie całej twórczości artystycznej.

Wstęp na spotkanie bezpłatny / bilet na seans filmowy – 15 zł

Grafika: Agnieszka Słomska