„Małe Ciach. Bajka o pewnym zabiegu”, czyli jak wspierać dzieci z ankyloglosją

13.01.2023
Czas czytania: < 1 min.

„Małe Ciach. Bajka o pewnym zabiegu”, czyli jak wspierać dzieci z ankyloglosją

Ankyloglosja, czyli inaczej skrócone wędzidełko podjęzykowe to problem medyczny i logopedyczny, który utrudnia przyjmowanie pokarmu, pośrednio przyczyniając się do zaburzeń odżywiania; wywołuje problemy ze zbieraniem i przełykaniem śliny, wpływa na higienę jamy ustnej, a nawet artykulację, prowadząc do trudności w komunikacji. Jest to wyzwanie zarówno dla cierpiącego na ankyloglosję dziecka, jak i rodzica. Jednym z możliwych w tym przypadku rozwiązań jest przeprowadzenie zabiegu przecięcia wędzidełka podjęzykowego.

Agnieszka Rolirad, absolwentka studiów logopedycznych w Instytucie Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego stworzyła pomoc dla dzieci, rodziców i specjalistów – terapeutyczną opowieść Małe Ciach. Bajka o pewnym zabiegu. Wzbogacona pięknymi ilustracjami Kai Muchy historia małej Basi, która poddaje się zabiegowi przecięcia wędzidełka podjęzykowego, może stanowić wsparcie w procesie uświadamiania dzieci i oswajania ich z problemem, a także z ćwiczeniami i rekonwalescencją po operacji. Wydanie książki wsparł Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia prof. UG, dr hab. Arnold Kłonczyński, a dzięki jego staraniom, książka została zilustrowała przez graficzkę Kaję Muchę, współpracującą już wcześniej z Wydawnictwem Uniwersytetu Gdańskiego przy wydaniu Odyssei w przekładzie prof. Wacława Dawidowicza. Publikacja została wydana w ramach stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury i przy wsparciu Parlamentu Studentów Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej o ankyloglosji, ale także o procesie wydania tej książki można dowiedzieć się, czytając wywiad z autorką, który ukazał się w Gazecie Uniwersyteckiej (05/2022, str. 40-41): https://gazeta.ug.edu.pl/…/uploads/2022/05/GU_maj_2022.pdf