Spotkanie „Portret kobiecy” w Księgarni Uniwersyteckiej na Wydziale Nauk Społecznych 

09.03.2023
Czas czytania: 2 min.

Spotkanie „Portret kobiecy” w Księgarni Uniwersyteckiej na Wydziale Nauk Społecznych 

8 marca Księgarnia Uniwersytecka na WNS-ie zamieniła się w przyjazną przestrzeń do rozmowy i integracji dla wszystkich pań pracujących i studiujących na Uniwersytecie Gdańskim. W radosnej atmosferze, przy wyśmienitej kawie i z wierszem Wisławy Szymborskiej Portret kobiecy w tle kobiety ze społeczności akademickiej UG obchodziły swoje święto.  

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Pań Prorektor – prorektor ds. współpracy międzynarodowej dr hab. Anny Jurkowskiej-Zeidler, prof. UG we współpracy z dyrektor Wydawnictwa UG mgr Joanną Kamień, Księgarnią Uniwersytecką oraz kawiarnią Książką i Kawą. Niezwykle miłym akcentem dla Pań była kawa, którą parzył i podawał osobiście prof. dr hab. Wiesław Laskowski. Poza licznie zgromadzonymi paniami, naukowczyniami, przedstawicielkami uczelnianej administracji i studentkami w spotkaniu wzięli udział rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski, prorektor ds. współpracy i rozwoju dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG oraz prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG 

Jak mówi główna inicjatorka wydarzenia, Pani Prorektor prof. Anna Jurkowska-Zeidler, „Akcja ta miała być miłym akcentem przede wszystkim integrującym kobiety, pokazującym, że jesteśmy silnym zespołem i jesteśmy razem, niezależnie od tego, że na co dzień realizujemy bardzo różne zadania. Chodziło o niezobowiązujące spotkanie, o to, by przez chwilę być razem i dać sobie nawzajem czas, uwagę, porozmawiać o sprawach, które są dla nas ważne, a także zwyczajnie podzielić się dobrą energią. Przy okazji zaś słowami noblistki Wisławy Szymborskiej chcieliśmy przypomnieć, że kobiety dzięki swoim wspaniałym cechom, kompetencjom i pracy są niezwykle ważną częścią naszej społeczności akademickiej. Co ważne, obecność panów rektorów i ich zaangażowanie w ten dzień pokazały, że mężczyźni także to dostrzegają i doceniają”. 

Świadczy o tym choćby wypowiedź Rektora UG prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego, który, zabierając głos na spotkaniu, powiedział: „Myślę, że taki dzień obecność i pracę kobiet obchodzimy na UG codziennie”.

Wydarzenie w Księgarni Uniwersyteckiej łączy się także z cyklem wydarzeń Miesiąc Prawa Kobiet na Uniwersytecie Gdańskim. Dodatkowo Uniwersytet Gdański i kawiarnia „Książką i Kawą” wzięły udział w akcji palarni LaCava, która za każdą sprzedaną paczkę w marcu 2023 r. przeznaczy 10 zł dla Fundacji Kwiat Kobiecości, wspierającej profilaktykę raka szyjki macicy. 

W ramach obchodów Dnia Kobiet w kawiarni „Książką i kawą” obowiązywały różne promocje, a Księgarnia Uniwersytecka przygotowała rabat dla kobiet na wszystkie książki (-15% na każdy tytuł). 10 marca, w Międzynarodowy Dzień Mężczyzny z tej samej zniżki będą mogli skorzystać Panowie.   

Fot. M. Szabat