ISBN: 978-83-7865-533-6
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 292
Format: 170 x 220 mm
Pliki do pobrania
Sędziowie i niewolnicy. Szkice z filozofii prawa
„Bohaterami” książki są casusy sądowe i sędziowie wydający omawiane orzeczenia. Jej unikalny w Polsce charakter polega na tym, że Autor nie ogranicza się w formie narracyjnej do przedstawienia poglądów sędziów, lecz koncentruje się na orzeczeniach sądowych. Przybliża w ten sposób polskim czytelnikom istotę amerykańskiej jurysprudencji. Jerzy Zajadło przekonująco ukazuje rolę ideologii, głównie zresztą prawnonaturalnej, w sądowych sprawach niewolniczych, wprowadzając niezwykle ważne pojęcie „nieposłuszeństwa sędziowskiego”. Co więcej, Autor pokazuje, że bardzo często sprawa niewolnictwa była tylko poboczna – w gruncie rzeczy chodziło o interpretację Konstytucji (…). W tej perspektywie największą bodaj zaletę pracy profesora Zajadło upatrywać należy w fakcie, że w gruncie rzeczy jest to książka o konserwatyzmie prawa oraz o konfliktach między prawem a moralnością. W grę wchodzą prawa naturalne, obyczaje, interesy, co w konsekwencji prowadzi do konfliktu między prawem pozytywnym a moralną potrzebą nieposłuszeństwa. W książce Jerzego Zajadło dylematy sędziowskiego sumienia są analizowane wszechstronnie.
Z recenzji prof. Wiktora Osiatyńskiego
Rozmowa o książce odbyła się w audycji OFF Czarek w Radio TOK FM, a także podczas Lata z Foką – Kulturalnego plażowania w Helu.
Książka Sędziowie i niewolnicy. Szkice z filozofii prawa została wyróżniona nagrodą naukową w dziedzinie prawa im. Leona Petrażyckiego, przyznaną przez Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk.
- Additional information
- Dodaj opinie
Additional information
Weight | 500 g |
---|