Spotkanie z „Ubiorami w nowożytnym Gdańsku…” w Nadbałtyckim Centrum Kultury
Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Kajdańską, wokół książki Ubiory w nowożytnym Gdańsku od połowy XVI do końca XVIII wieku, które odbędzie się 8 marca w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Z autorką porozmawia Ewa Karolina Cichocka.
Książka Aleksandry Kajdańskiej poświęcona jest rozwojowi ubiorów oraz mody w Gdańsku na przestrzeni kilku wieków, w tle znakomicie obrazując dynamiczny rozwój miasta. Autorka zbadała obiekty znajdujące się w kolekcjach muzeów na świecie i w Polsce, głównie w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku. Przyglądając się ubiorom, ikonografii, pamiętnikom, opisom z podróży czy zapisom inwentarzy, stworzyła niezwykle bogate i interesujące studium nie tylko mody w Gdańsku okresu XVI–XVIII wieku, ale też panujących wówczas zwyczajów, obyczajów i szeroko pojętej kultury. W trakcie spotkania autorka opowie o życiu gdańszczan w okresie złotego wieku – czasie rozkwitu gospodarczego i intensywnego rozwoju międzynarodowych kontaktów handlowych, które miały wpływ na kształtowanie się ówczesnej mody. Czy gdańszczanie lubili się stroić? Czym charakteryzowała się moda hiszpańska, włoska, angielska, czy orientalna? Jaką funkcję spełniały tkaniny, kolory i biżuteria? Czy stroje damskie i męskie znacząco się różniły? Co strój mówił o statusie społecznym, randze i pełnionej w mieście funkcji osoby go noszącej?
Aleksandra Kajdańska – doktor historii sztuki, teatrolożka, historyczka tańca i ubioru. Autorka wielu artykułów dotyczących historii tańca w Gdańsku i kultury Dalekiego Wschodu. Zajmuje się także historią gdańskiej kuchni. W 2018 roku obroniła rozprawę doktorską Ubiory w nowożytnym Gdańsku (od połowy XVI do końca XVIII wieku) przygotowaną pod kierunkiem prof. UW dr hab. Anny Sieradzkiej na Uniwersytecie Warszawskim, która została wydana w formie publikacji nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego w 2020 roku.
Ewa Karolina Cichocka – dziennikarka, podróżniczka, organizatorka i przewodniczka wyjazdów m.in. kobiecych wypraw z Fundacji Marka Kamińskiego na Mauritius i Sycylię. Animatorka plenerów i wydarzeń kulturalno-artystycznych, a także autorka licznych artykułów oraz trzech książek o Sycylii. Na co dzień pracuje w Zespole Prasowym Uniwersytetu Gdańskiego.